Türkiye'de altın tasarruflarının finansal sistem açısından değerlendirilmesi
Investigation of gold savings in Turkey terms of financial system
- Tez No: 786316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EVLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkiye'de finansal sistem denildiğinde ilk akla bankacılık sektörü gelmektedir. Çünkü finansal sistem büyük oranda bankacılık sektöründen oluşmaktadır. Bu sebeple Türkiye'de altın tasarruflarının finansal sisteme dâhil edilip, kayıt altına alınabilmesi bankacılık sektörünün altın bankacılığına yönelik çalışmaları ve yapılan çalışmaların uygulanmasına destek vermesi ile mümkün olmaktadır. Türkiye'de İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş.'nin öncülüğünde başlatılan ve potansiyelinden dolayı dikkat çekilmesi sağlanan altın bankacılığı hakkında değerli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde kısıtlı da olsa bir miktar altının ekonomiye kazandırılması sağlanmıştır. Yastıkaltında olduğu tahmin edilen altın tutarının, Türkiye'nin ekonomi bağlamında refahına katkı sağlayacak değerde olması, yeni çalışmaların yapılarak uygulanması ile daha fazla altınının kayıt altına alınması gerekliliğini doğurmuştur. Arzının sınırlı olması, yok olmaması, değerini her koşulda muhafaza edebilmesi, paslanmaması ve tüm dünyada tasarruf sahipleri için“güvenli liman”olarak görülmesi, bu kıymetli metalin yastıkaltından çıkarılıp altın bankacılığı sayesinde değerlendirilerek, ekonomide büyümeyi desteklemesi ve tasarruf sahipleri için de artı gelir sağlaması beklenmektedir. Çalışmada, altının ekonomiye kazandırılmasına yönelik yeni öneriler sunulmuştur. Asıl amacın hurda altına ulaşmak olması ve hurda altına tahmini olarak daha çok kadınların sahip olması, önerilerin hazırlanmasında yol gösterici olmuştur. İnsanların ihtiyaçlarının ve beklentilerinin birbirlerinden farklı olması, herkese tek bir proje ile ulaşmanın çok mümkün olmaması; yaş, cinsiyet, gelir ve bölgesel farklılıkların dikkate alınmasını gerektirmektedir. Bu sebeple çalışmada 5 ayrı öneri hazırlanarak, altın bankacılığına destek olabilmek hedeflenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Altın Tasarrufu, Altın Bankacılığı, Altın Piyasası.
Özet (Çeviri)
When it comes to the financial system in Turkey, the banking sector comes to mind first. This is because the financial system is largely composed of the banking sector. For this reason, the inclusion and recording of gold savings in the financial system in Turkey is only possible through the banking sector's support for gold banking activities and the implementation of these activities. In Turkey, valuable studies have been conducted on gold banking, which was initiated under the leadership of Istanbul Gold Refinery Inc. and attracted attention due to its potential. As a result of these operations, some amount of gold has been brought into the economy, albeit limited. The fact that the amount of gold estimated to be in their homes is of a value that will contribute to Turkey's economic welfare has led to the necessity of registering more gold with the implementation of new studies. The fact that its supply is limited, that it does not disappear, that it can maintain its value under all conditions, that it does not corrode and that it is seen as a“Secure investment”for investors all over the world, it is expected that this precious metal will be taken out from their homes and utilized through gold banking, supporting growth in the economy and providing additional income for savers. In this study, new proposals for bringing gold into the economy are presented. The fact that the main objective is to access the gold used as jewelry and that gold used as jewelry is estimated to be mostly owned by women has guided the preparation of the recommendations. The fact that people's needs and expectations are different from each other and that it is not possible to reach everyone with a single project requires taking into account age, gender, income and regional differences. For this reason, the study aims to support gold banking by preparing 5 different suggestions. KEY WORDS: Gold Saving, Gold Banking, Gold Market.