Renal transplant hastalarında asidozun kemik parametreleri üzerine etkileri
Effects of acidosis on bone parameters in renal transplant patients
- Tez No: 870312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI HASAN YETER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Metabolik asidoz, böbrek nakli sonrası sık görülen bir komplikasyondur. Asidoz, kemik mineral yoğunluğu (KMY) azalması ve kas kaybıyla ilişkilidir. Çalışmamızın amacı böbrek nakilli hastalarda, kemik kaybına yol açabilecek olan etkenlerden biri olan asidozun etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza HÜTF Nefroloji polikliniğinde böbrek nakli tanısıyla izlenen ve KMY ölçümü olan 220 hasta dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, primer renal tanı, tanı yaşı, pretransplant diyaliz öyküsü olup olmadığı, transplantasyon yaşı, kadavra veya canlı donör, rejeksiyon öyküsü, kullanılan immunsüpresif ilaçlar ve kullanım süresi, kümülatif glukokortikoid dozu, ek hastalıklar, laboratuvar özellikleri, dual X-ray absorbsiyometri (DXA) ile ölçülen KMY g/cm2 ve T-skoru ve Z-skoru, osteoporotik kırık öyküsü, sinekalset ve d-vitamini kullanımı değerlendirildi. Hastalar, HCO3< 23 mmol/L ve HCO3≥ 23 mmol/L olarak 2 gruba ayrıldı. HCO3 düzeyinin osteoporoz ve osteopeniyi öngördürücü özelliği ROC analizi ile incelendi. Osteopeni ve osteoporoz ile ilişkili risk faktörlerini belirleyebilmek amacıyla tek değişkenli ve çok değişkenli regresyon analizleri uygulandı. Çalışmamızda yaş ortalaması 46,2±16,4' tü. Hastaların %51'i kadın, %49'u erkek cinsiyetindeydi. Hastaların %48'inin HCO3 değeri 23 mmol/L'nin altındaydı. HCO3≥ 23 mmol/L grubunda, preemptif nakil oranı (p=0,001) anlamlı olarak daha yüksekti. HCO3≥ 23 mmol/L grubunda, rejeksiyon öyküsü daha azdı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Metabolic acidosis is a common complication after kidney transplantation and is most often caused by renal tubular acidosis (RTA). It is associated with decreased bone mineral density (BMD) and muscle wasting. The aim of our study is to investigate the effect of acidosis, which is one of the factors that can lead to bone loss, in patients who have undergone renal transplantation. 220 patients who were followed up with a diagnosis of kidney transplantation at the HUTF Nephrology outpatient clinic and had BMD measurements were included in our study. Demographic informations, primary renal disease, age at diagnosis, history of pretransplant dialysis, age at transplantation, cadaver or living donor, history of rejection, immunosuppressive drugs regimens and duration of use, cumulative glucocorticoid dose, additional diseases, laboratory features, BMD g/cm2,T-score and Z-score measured by DXA, history of osteoporotic fracture, sinecalcet and vitamin D using were evaluated. Patients were divided into 2 groups: HCO3< 23 mmol/L and HCO3≥ 23 mmol/L. The predictive ability of HCO3 level for osteoporosis and osteopenia was examined by ROC analysis. Univariate and multivariate regression analyzes were applied to determine risk factors associated with osteopenia and osteoporosis. In our study, the average age was 46.2±16.4 years. 51% of the patients were female and 49% were male. The HCO3 value of 48% of the patients was below 23 mmol/L. In the HCO3≥ 23 mmol/L group, the preemptive transplant rate (p=0.001) was significantly higher. In the HCO3≥ 23 mmol/L group, the history of rejection was less (p=0.001).