Prediyabetik hastalarda aort topuzu genişliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of aortic knob width in prediabetic patients
  1. Tez No: 786326
  2. Yazar: ÖMER FARUK TACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARABAĞ, PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Aort topuz genişliğinin artması kardiyovasküler hastalık tanısını güçlendiren parametrelerden biridir ve bu genişlik PA-AC grafisi ile aort topuzunun en geniş sol yan duvarından trakea başladığı sol yan duvarına doğru uzanan düz hayali çizginin ölçümü ile bulunur. Aort topuzunu genişleten nedenler arasında tip2 diyabetes mellitus, hipertansiyon, koroner arter hastalığı (KAH), uyku apne sendromu (OSA), metabolik sendrom gibi birçok hastalığın var olduğu ve istatistiksel olarak da anlamlı sonuçların ortaya konulduğu birçok araştırma mevcuttur. Metod: Biz de retrospektif olgu kontrol çalışması olarak prediyabetik hastalarda aort topuzu genişliği arasında anlamlı ilişki olup olmadığını araştırdık. Bulgular: Çalışmamızda 100 kişilik kontrol grubu ve 100 kişilik prediyabet olduğu düşünülen hasta grubu olmak üzere iki grup oluşturuldu. Prediyabetik bireylerin yaş ortalamasının (46,6±10,3 yıl) sağlıklı bireylerin yaş ortalamasına kıyasla (44,3±9,6 yıl) istatistiksel olarak birbiri ile uyumlu olduğu görülmüştür (p=0,109). Kadın ve erkek dağılımının her iki grupta benzer oranda olduğu gözlenmiştir (p=0,133). Her iki grup karşılaştırıldığında AKŞ, Hba1c, üre, kreatinin, AST, total kolesterol, trigliserit, LDL, insülin, Homa-IR değerleri prediyabetik grupta kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: An increase in the width of the aortic knob is one of the parameters that strengthens the diagnosis of Cardiovascular Disease, and this width is found by the measurement of the straight imaginary line extending from the widest left lateral wall of the aortic knob to the left lateral wall where the trachea begins. There are many studies showing that there are many diseases such as type 2 diabetes mellitus, hypertension, coronary artery disease (CAD), sleep apnea syndrome (OSA), metabolic syndrome among the causes of enlarging the aortic knob and statistically significant results. Method: As a retrospective case-control study, we investigated whether there is a significant relationship between aortic knob width in prediabetic patients. Results: In our study, two groups were formed, a control group of 100 people and a patient group of 100 people thought to have prediabetes. The mean age of prediabetic individuals (46.6±10.3 years) was found to be statistically compatible with each other compared to the mean age of healthy individuals (44.3±9.6 years) (p=0,109). It was observed that the distribution of men and women was similar in both groups (p=0.133). When both groups were compared, it was seen that FPS, Hba1c, Urea, Creatinine, AST, Total cholesterol, Triglyceride, LDL, insulin, Homa-IR values were statistically significantly higher in the prediabetic group than in the control group.