التفسير العلمي في تفسير القرآن العظيم المسمى أولى ما قيل في آيات التنزيل للشيخ رشيد الخطيب الموصلي 'دراسة موضوعية'
Şeyh Reşit Muhammed Hatip Musilî'nin Evlâ Mâ Kîl fî Âyâti't-Tenzîl adlı ilmî tefsiri - objektif çalışma
  1. Tez No: 786348
  2. Yazar: ALİ SAEED KHALAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCEBBAR KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
“Şeyh Reşit Muhammed Hatip Musılî'nin Evlâ Mâ Kîl Fî Âyâti't-Tenzîl Adlı İlmî Tefsiri - objektif çalışma”Bu araştırma، Kur'an tefsirinde tecdîd yöntemini ele almaktadır. Çağımızın ilim ehline öncülük eden bir alim olarak Şeyh El-mevsılî، Kur'an'ın anlaşılmasına hizmet etmek ve onun sahip olduğu mucizevi manaları ortaya çıkarmak için modern-çağdaş bilimlerden istifade etti. O astronomi، fizik، jeoloji ve anatomi ile ilgilenerek bu ilimleri Kur'an'ın manalarının anlaşılması yolunda kullanmıştır. Çağdaş ilimlerle vahiy metni arasında sağlam bir bağ kurmuş، gelenek ve yeniliği birlikte koordine etmiştir. Böylece onun tefsirdeki düşüncesi، Kur'ân metninin orijinalliğini korurken، tecdîd ruhu içinde çağdaş realiteye çözüm sunan bir üslupla ortaya çıkmıştır. Onun tecdîd konusundaki yöntemi takdire şayan bir yöntem kabul edilmiştir. Araştırma ayrıca tecdîd yöntemini، metni gözardı ederek uygulamayı savunanların hatalarını göstermiş، tecdîdin doğru uygulanış biçimini ilkeleriyle ortaya koymuştur. Bu tez، Şeyh Beşir El-Hatîb'in savunduğu Kur'an'ın tecdîd konusundaki söylemlerini vurgulayan bir araştırmadır. El-Hatîb، Kur'an metninin bağlamının tecdîdi doğruladığını ve buna delil oluşturduğunu ortaya koymuştur. O، Müslüman ferdin imanını güçlendirmek، ümmetin kalbindeki imanı pekiştirmek ve şüphe edip Kur'ân'dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı durmak için metnin kutsallığını reddetmeden çağdaş ilmî gerçeklerden modern bir yöntemle istifade etmiştir. Araştırmada lisansüstü çalışmalarda geçerli kabul edilen tanımlayıcı-analitik yöntem takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Sheikh Reşit Muhammed Hatip Musılî's Scientific Commentary named Evlâ Mâ Kîl Fî Âyâti't-Tenzîl - Subject Research”. This research deals with the method of tajdid in the tafsir of the Qur'an. As a scholar who pioneered the people of science of our time، Sheikh Al-Mawsili benefited from modern-contemporary sciences to serve the understanding of the Qur'an and to reveal its miraculous meanings. He was interested in astronomy، physics، geology and anatomy and used these sciences to understand the meanings of the Qur'an. He established a strong link between contemporary sciences and the text of revelation، and coordinated tradition and innovation together. Thus، his thought in tafsir emerged with a style that offers a solution to contemporary reality in the spirit of tajdid، while maintaining the authenticity of the Qur'an text. His method on tajdid has been accepted as an admirable method. The research also showed the mistakes of those who advocate applying the tecdid method by ignoring the text، and revealed the correct way of applying tecdid with its principles. This thesis is research that highlights the discourses of the Qur'an on the subject of tajdid، defended by Sheikh Bashir al-Khatib. Al-Khatib has revealed that the context of the Qur'an text confirms the tajdid and creates evidence for it. He has benefited from contemporary scientific facts in a modern way without denying the sanctity of the text in order to strengthen the faith of the Muslim individual، to consolidate the faith in the heart of the ummah، and to stand against those who doubt and try to turn people away from the Qur'an. In the research، the descriptive-analytical method، which is accepted as valid in graduate studies، was followed.