Bambu (Phyllostachys Bambusodies) şeritleri kullanılarak üretilmiş paralel şerit kerestenin bazı fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some physical and mechanical properties of parallel strand lumber manufactured with bamboo (Phyllostachys Bambusodies)
- Tez No: 786349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada; mühendislik ürünü ağaç malzemeler grubunda yer alan yapısal kompozit kereste ürünlerinden biri olan paralel şerit kereste başarılı bir şekilde üretilmiştir. Paralel şerit kerestelerin üretiminde ağaç malzeme olarak Bambu (Phyllostachys Bambusodies) kullanılmış ve üretimde kullanılan tutkal (pMDI) içerisine modifiye malzemesi olarak poliol eklenerek üretimler gerçekleştirilmiştir. Hem pMDI hem de pMDI+%5 POLİOL tutkallarından üretilen paralel şerit kerestelerin bazı fiziksel özelliklerden; tam kuru yoğunluk, hava kurusu yoğunluk, rutubet miktarı, genişleme yüzdesi ve su alma yüzdesi özellikleri ile mekanik özelliklerden; eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modulü, darbe direnci, teğet, radyal ve enine yönlerde vida tutma kapasite incelenmiştir. Deney sonuçlarından elde edilen verilere göre; Hem pMDI hem de pMDI+%5 POLİOL tutkallarıyla üretilmiş test örneklerinin sırasıyla ortalama hava kurusu yoğunluk değerleri 1,02 gr/cm³ ve 0,99 gr/cm³ , tam kuru yoğunluk değerleri 0,99 gr/cm³ ve 0,94 gr/cm³ olarak, ortalama rutubet miktarı değerleri %5,13 ve %4,92 olarak tespit edilmiştir. Test örneklerinin 2 saat sonunda ortalama genişleme değerleri sırasıyla %3,78 ve %2,49 oranında artış gösterirken bu oran yine aynı sıralama ile 24 saat sonunda %12,41 ve %9,66 olarak 2 saat sonunda ortalama su alma yüzdesideğerleri sırasıyla %5,96 ve %4,73 oranında, 24 saat sonunda %18,72 ve %16,76 olarak tespit edilmiştir. Mekanik özelliklerden pMDI+%5 POLİOL tutkalı kullanarak yapılan test örneklerinin eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü pMDI kullanılan test örneklerinden yüksek çıkmıştır. Hem pMDI hem de pMDI+%5 POLİOL tutkallarıyla üretilmiş test örneklerinin vida tutma kapasitesi değerleri teğet, radyal ve enine yüzeyler için sırasıyla 43.61, 47.22, 35.15 ve 47.21, 48.61, 32.47 N/mm² olarak tespit edilmiştir. Hem pMDI hem de pMDI+%5 POLİOL tutkallarından üretilen paralel şerit kerestelerin bazı fiziksel ve mekanik özellikleri üretildiği malzemenin mekanik ve fiziksel bazı özelliklerini geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Parallel strand lumber, one of the structural composite lumber products in the engineered wood materials group, has been successfully manufactured. Bamboo (Phyllostachys Bambusodies) was used as a wood material in the manufacturing of parallel strand lumber, and polyol was added as a modified material into the glue (pMDI) used in manufacturing. Some physical properties of parallel strand lumber manufactured from both pMDI and pMDI + 5% POLIOL resin are oven dry density, air dry density, moisture content, dimensional stability and weight increase and mechanical properties such as Flexural strength, modulus of elasticity, impact strength, and screw holding capacity in tangential, longitidual, and radial directions were investigated. According to the data obtained from the test results; The average air-dry density values of the test samples manufactured with both pMDI and pMDI+5% poliol were found to be 1.02 gr/cm³ and 0.99 gr/cm³ , oven dry density values of 0.99 gr/cm³ and 0.94 gr/cm³ , average moisture content values as 5.13% and 4.92% were determined respectively. While the average radial swelling and tangential swelling alues of the test samples 3.78% and 2,49%, respectively, at the end of 2 hours, this rate was 12,41% and 9,66% at the end of 24 hours, and the average weight increase values at the end of 2 hours were %, 5.96% and 4.73%, 18.72% and 16.76% after 24 hours respectively. Flexural strength and modulus of elasticity of the test specimens using pMDI+5% POLIOL glue from mechanical properties were higher than the test specimens using pMDI. The screw holding capacity values of the test samples produced with both pMDI and pMDI+5% POLIOL adhesives were determined as 43.61, 47.22, 35.15 and 47.21, 48.61, 32.47 N/mm² for tangential, radial and transverse surfaces, respectively. It has been determined that both resin types improve some physical and mechanical properties of parallel strand lumber.