Examination of the male gaze in Angela Carter's Bloody Chamber and Vladimir Nabokov's Lolita
Angela Carter'ın kısa öyküsü Kanlı Oda ve Vladimir Nabokov'un Lolita adlı romanında eril bakışın incelenmesi
  1. Tez No: 786366
  2. Yazar: BEYZA DEMİRHAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİTH ISMAEL TURKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, Angela Carter'ın Kanlı Oda'sı ve Vladimir Nabokov'un Lolita'sı üzerine bir çalışmadır. Bu çalışma, kadın karakterlerin sadece olayların akışına katkıda bulunduğu, erkek karakterlerin ise olay örgüsüne yön verdiği gerçeğine ışık tutmaktadır. Her iki eserde de kadın karakterlerin erkeğin bakışına nasıl maruz kaldığı ve bakışın bu baskısıyla nasıl mücadele ettiği incelenecektir. Dolayısıyla bu iki yapıt, Feminist Eleştiri ışığında,“eril bakış”kavramının bakış açısından incelenecektir. Bu çalışmada ayrıca her iki eserde de erkek karakterlerin kadın karakterlere bakışları ve bu olay karşısında kadın karakterlerin nasıl davrandığı ele alınacaktır. Laura Mulvey tarafından 1975 yılında“Görsel Zevk ve Anlatı Sineması”makalesinde ortaya konulan Eril Bakış Kuramı, feminist bağlamda anlatılmıştır. Eril Bakış Kuramı, ilk olarak sinema kültüründe Mulvey tarafından ortaya atılmış ve kabul görmüştür. Mulvey ayrıca psikanaliz teoriden de yararlanır. Ayrıca, erkek bakışı kavramını hayatın her alanına girmek için kullanmış ve bu da onun edebiyatta incelenmesine yol açmıştır. Bu tez üç bölüme ayrılmıştır. İlki, çalışmanın teorik kısmını ele alan bir giriştir. İkinci bölüm, Kanlı Oda'da eril bakışın araştırılmasına tahsis edilmiştir. Takip eden bölümde de, Lolita'da eril bakışının üstünlüğü irdelenecektir. Bu tez, çalışmanın bulgularını özetleyen sonuç ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of Angela Carter's Bloody Chamber and Vladimir Nabokov's Lolita. This study sheds light on the fact that female characters contribute only to the flow of events, whereas male characters directs the plot. The study examines how the female characters in both works are subjected to the male's gaze and how they react to this oppression of the gaze. In light of Feminist Criticism, these two works will therefore be analysed from the vantage point of the concept of the 'male gaze'. This study will also tackle the gazes of the male characters toward the female characters as well as the way in which female characters treat in the face of this incident in both works. The Male Gaze Theory, which was put forward by Laura Mulvey in the article“Visual Pleasure and Narrative Cinema”written in 1975, is presented within the feminist context. The Male Gaze Theory was set forth and recognized by Mulvey in cinema culture at first. She makes use of psychoanalysis theory, too. Mulvey purposes to present the male-based system by means of visual language. Furthermore, she has utilized the concept of male gaze to delve into every aspect of life, which, in turn, has led to its examination in literature. This thesis is divided into three chapters. The first is an introduction that deals with the theoretical part of the study. The second chapter is an allotted investigation of male gaze in The Bloody Chamber. In the sequel chapter, supremacy of male gaze will be scrutinised in Lolita. This thesis ends up with the conclusion that sums up the findings of the study.