Travmatik doğum algısının emzirme öz-yeterliliğine etkisi
The effect of traumatic birth perception on breastfeeding self-efficiency
  1. Tez No: 786375
  2. Yazar: ŞERİFE İREM DÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KUL UÇTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışma, kadınların yaşadığı travmatik doğum algısının emzirme öz yeterliliği üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olup, bir özel hastanede 1 Şubat 2022 -15 Mayıs 2022 tarihleri arasında, gebelikte riski bulunmayan ve canlı doğum yapan 325 kadın ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında ''Tanıtıcı Bilgi Formu'' ve ''Postpartum Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği (Kısa Form)'', ''City Doğum Travması Ölçeği'' kullanıldı. İki kategorik değişken arasındaki farklılığı karşılaştırmak amacıyla Mann Whitney–U testi, üç ve daha fazla kategorik değişkenin karşılaştırılabilmesi için ise Kruskal Wallis testi kullanıldı. Sürekli iki kategorik değişken arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Katsayısı değerlendirildi. Travmatik doğumun emzirme öz yeterliliğine etkisini belirlemek amacıyla Basit Doğrusal Regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to examine the effect of traumatic birth perception experienced by women on breastfeeding self-efficacy. Materials and Methods: The research was descriptive and correlational and was conducted with 325 women who had no risk during pregnancy and had a live birth in a private hospital between February 1, 2022 and May 15, 2022.“Descriptive Information Form”,“Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale (Short Form)”,“City Birth Trauma Scale (CityBits)”were used to collect data. Mann Whitney-U test was used to compare the difference between two categorical variables, and Kruskal Wallis test was used to compare three or more categorical variables. The relationship between two continuous categorical variables was evaluated using the Spearman Correlation Coefficient. Simple Linear Regression analysis was performed to determine the effect of traumatic birth on breastfeeding self-efficacy. A p value of