Evrensel bir hak olarak sağlık hakkı ve Türkiye'deki yabancıların durumu
The right to health as a universal right and the situation of foreigners in Turkey
  1. Tez No: 786388
  2. Yazar: CANER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tarih boyunca dünyada yaşanan savaş ve krizler sonucunda insanlar, grup ve kitleler halinde göç etmek durumunda kalmışlardır. Özellikle COVİD-19 pandemisi ve Ortadoğu'da yaşanan savaşlardan dolayı yaşanan mağduriyetler, evrensel anlamda sağlık hakkının vazgeçilemez bir unsur olduğunu bir kez daha göstermiştir. Yaşanan olumsuzluklar nedeniyle birçok insan, önemli bir insan hakkı olan sağlık hakkından yararlanamamıştır. Son yıllarda özellikle Suriye ve Afganistan gibi ülkelerde yaşanan iç savaşlardan diğer ülkeler de etkilenmiştir. Bu süreçten direkt etkilenen ülkelerin en başında Türkiye gelmektedir. Bu çalışmada mülteci ve geçici koruma sağlanan insanların sağlık hakkı, uluslararası sözleşme ve belgeler ile ulusal mevzuat incelenerek belirlenmeye çalışılmıştır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. SAĞLIK HAKKI KAVRAMININ TANIMI, ÖNEMİ VE UYGULANMASI“ başlıklı birinci bölümde konuya ilişkin ana kavram olarak sağlık hakkının, tanım, önem, kapsam ve uluslararası düzeyde uygulanmasına ilişkin bilgiler yer almaktadır. ”ULUSLARARASI SAĞLIK HAKLARININ TÜRKİYE'DE GELİŞİMİ VE UYGULAMALARI“ başlıklı ikinci bölümde Türkiye'de sağlık hakkının gelişimi ve uluslararası düzeyde entegrasyon süreci, ayrıca, söz konusu hakkın mülteci sorunlarıyla ilişkisine değinilmiştir. ”TÜRKİYE'DE MÜLTECİLERE YÖNELİK ULUSLARARASI SAĞLIK HAKLARININ UYGULANMASI" başlıklı üçüncü bölümde ise, sağlık hakkının uygulanmasında uluslararası sözleşmeler ve önemi yabancılar hukukuna ilişkin temel kavramlar, alana ilişkin ulusal mevzuat, ayrıca sığınmacı ve mülteciler tarafında bu hakların kullanımına ilişkin bilgi ve değerlendirmeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have had to migrate in groups and masses as a result of wars and crises in the world. Especially the COVID-19 pandemic and the grievances experienced due to the wars in the Middle East have once again shown that the right to health is an indispensable element in the universal sense. Due to the negativities experienced, many people could not benefit from the right to health, which is an important human right. In recent years, other countries have also been affected by the civil wars in countries such as Syria and Afghanistan. Turkey comes first among the countries directly affected by this process. In this study, the right to health of refugees and people under temporary protection has been tried to be determined by examining international agreements and documents and national legislation. The thesis work consists of three parts. DEFINITION, IMPORTANCE AND APPLICATION OF THE CONCEPT OF THE RIGHT TO HEALTH“, contains information on the definition, importance, scope and implementation of the right to health at the international level as the main concept on the subject. In the second chapter, titled ”DEVELOPMENT AND IMPLEMENTATION OF INTERNATIONAL HEALTH RIGHTS IN TURKEY“, the development of the right to health in Turkey and the integration process at the international level, as well as the relationship of this right with refugee problems are mentioned. In the third chapter, titled ”IMPLEMENTATION OF INTERNATIONAL HEALTH RIGHTS FOR REFUGEES IN TURKEY", international conventions and their importance in the implementation of the right to health, basic concepts of foreigners' law, national legislation in the field, as well as information and assessments on the use of these rights by asylum seekers and refugees are included.