Er-Ra'd suresinin muhassinât-ı lafziyye açısından incelenmesi
Examination of surat al-Ar-Ra'd in terms of muhassinat al-lafziyya
- Tez No: 786391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALADDİN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı; Ra'd sûresinde yer alan âyetlerin muhassinât-ı lafziyye sanatları açısından incelenmesidir. Burada öncelikle belâgat ilmi yüzeysel olarak ele alınmaktadır. Bu ilmin üç temel bölümünden biri olan bedi' ilmine değinilip bu alanda yurt içi ve yurt dışında yazılmış eser ve çalışmalara yer verildikten sonra bedi' sanatının iki temel maddesinden olan muhassinât-ı lafziyye sanatları Ra'd Suresi özelinde değerlendirilmektedir. Edebî ifadelerin en güzeli ve en göz alıcısı olan Kur'an-ı Kerîm tahkik edildiğinde, belagat sanatları alanında aslında çok sayıda örnek ihtiva ettiği tespit edilmiştir. Bu çerçevede Ra'd suresinde muhassinât-ı lafziyye alanında yirmi bir çeşit sanat ve her bir sanatta farklı sayılarda olmak koşuluyla toplam yetmiş yedi tane örnek verilmiştir. Çalışma yapılırken surenin bütün kelimeleri sanat özelliğine göre tek tek incelenmiştir. Sonuç olarak aslında Kur'an'da oldukça fazla sanat çeşidi ve örneği bulunduğu, Kur'an'ın tamamının bu şekilde incelenmesi gerektiği ve güzelliklerinin ortaya çıkarılmasının elzem olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the examination of the verses in the Ra'd sûrah in terms of muhassinât-ı lafziyye arts. Here, first of all, the science of rhetoric is discussed superficially. After referring to the science of bedi', which is one of the three basic sections of this science, and including the works and studies written in the country and abroad in this field, the muhassinât-ı lafziyye arts, which are two basic articles of bedi' art, were examined in the context of Surat al-Ra'd. When the Holy Qur'an, which is the most beautiful and largest of the literary expressions, is examined, it is observed that it actually contains many examples in the field of eloquence arts. In this context, twenty kinds of art in the field of muhassinât-ı lafziyye in Surat al-Ra'd and a total of seventy-nine art examples were identified in each art, provided that they were in different numbers. While the study was being done, all the words of the surah were examined one by one according to the art feature. As a result, there are actually quite many types and examples of art in the Qur'an, and the entire Qur'an needs to be examined in this way.