Mafld tanılı diyabetik ve non-diyabetik hastalarda karaciğer fibrozisinin fib-4 skoru ile değerlendirilmesi
Evaluation of liver fibrosis with fib-4 score in diabetic and non-diabetic patients with mafld diagnosis
- Tez No: 786399
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Metabolik ilişkili yağlı karaciğer hastalığı (MAFLD), ülkemizde ve dünyada en sık görülen karaciğer hastalıklarından biridir. MAFLD hastalarında siroz, karaciğer yetmezliği ve hepatosellüler kanser gelişme olasılığı artmıştır. MAFLD tanısı almış gruplar arasında, karaciğer fibrozisinin hangi grupta daha yüksek oranda olduğunu saptamak, komplikasyonları yönetmekte, erken tanı konulmasında, yüksek sağlık giderlerinin önlenmesinde önem arz etmektedir. Biz bu çalışmada diyabetik ve non-diyabetik MAFLD tanılı hastalarda karaciğer fibrozisini, Fibrozis-4 (FIB-4) skorunu kullanarak karşılaştırmayı amaçladık. MATERYAL VE METOD : Çalışmamızda diyabetik MAFLD (n:137) ve non-diyabetik MAFLD (n :137) olmak üzere 2 grup oluşturuldu. Steatozun saptanması amacıyla ultrasonografi (USG) kullanıldı. Yağlanma seviyesine göre Grade 1-2-3 olarak sınıflandırıldı. Fibrozis, FIB-4 skoru ile değerlendirildi. Her iki grup FIB-4 skoru, karaciğer yağlanma derecesi, antropometrik ölçümleri açısından karşılaştırıldı. FIB-4 skoru ile diğer parametreler arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and AIM:Metabolic-associated fatty liver disease (MAFLD) is one of the most common liver diseases in our country and in the world. MAFLD patients are more likely to develop cirrhosis, liver failure, and hepatocellular cancer. Among the groups diagnosed with MAFLD, it is important to determine which group has a higher rate of liver fibrosis, to manage complications, to make an early diagnosis, and to prevent high health costs.In this study, we aimed to compare liver fibrosis in diabetic and non-diabetic MAFLD patients using the Fibrosis-4 (FIB-4) score. MATERIALS And METHODS: In our study, 2 groups were formed as diabetic MAFLD (n:137) and non-diabetic MAFLD (n:137). Ultrasonography (USG) was used to detect steatosis. It was classified as Grade 1-2-3 according to the level of steatosis. Fibrosis was assessed with the FIB-4 score. Both groups were compared in terms of FIB-4 score, degree of fatty liver, and anthropometric measurements. The relationship between the FIB-4 score and other parameters was evaluated. RESULTS: There was no significant difference between the diabetic and non-diabetic groups in terms of FIB-4 score (p= 0.477).