Kadınların doğum sürecinde yapılan vajinal muayenede yaşadıkları rahatsızlık hissi ve benlik saygısı
The feeling of discomfort and self- esteem experienced by women in the vaginal examination during the birth process
  1. Tez No: 786439
  2. Yazar: SEMRA YOLDAŞ ÖZKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN AMANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu araştırmada, kadınların doğum sürecinde yapılan vajinal muayenede yaşadıkları rahatsızlık hissi ve benlik saygısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, İzmir ilinin Tire ilçesinde bulunan İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı bir devlet hastanesi olan Tire Devlet Hastanesi Doğum Servisi (Travay) Bölümüne başvuran kadınlar üzerinde yapılmıştır. Analitik kesitsel bir yaklaşımla yürütülen çalışma 253 kadın üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Kişisel ve Obstetrik Özellikler Formu, Doğum Sürecinde Yapılan Vajinal Muayenelere Yönelik Soru Formu, Doğumda Vajinal Muayene Sırasında Yaşanılan Rahatsızlık Hissi Sorgulama Formu ve İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği: Kendini Sevme/Özyeterlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler doğum sonrası erken dönemde, doğumdan sonraki 24 saat içinde toplanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows 22) (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programı kullanılmıştır. Veri analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri kullanılarak, bireysel, obstetrik özelliklere ve doğum sırasında vajinal muayenelere göre kadınların vajinal muayenelerde yaşadıkları rahatsızlık ve benlik saygısını karşılaştırmak için t-testleri ve ANOVA testi yapılmıştır. Bulgulardaki istatistiksel farklılıkların kaynaklarını belirlemek için Scheffe testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to evaluate the feeling of discomfort and self-esteem experienced by women during vaginal examination during childbirth. Method: The research was carried out on women who applied to the Tire State Hospital Maternity Service Department, which is a state hospital affiliated to the Izmir Provincial Health Directorate in the Tire district of Izmir. The study, which was conducted with an analytical cross-sectional approach, was carried out on 253 women. Research data were collected using Personal and Obstetric Characteristics Form, Questionnaire for Vaginal Examination during Birth, Questionnaire for Feeling of Discomfort during Vaginal Examination at Birth, and Two-Dimensional Self-Esteem: Adaptation of the Self-Liking/Self-Competence Scale. Data were collected in the early postnatal period, within 24 hours of birth. SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows 22) (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) package program was used in the statistical analysis of the data obtained in the study. In data analysis; t-tests and ANOVA tests were performed to compare the discomfort and self-esteem experienced by women during vaginal examinations according to individual, obstetric characteristics and vaginal examinations at the time of delivery, using number, percentage, mean, standard deviation values. Scheffe test was used to identify sources of statistical differences in findings.