Yetişkin kadınlarda kaygı düzeyinin evlilik uyumu ve cinsel doyuma etkisi (İstanbul ili Pendik ilçesi örneği)
The effect of anxiety level on adult women on marriage compatibility and sexual satisfaction (Istanbul province Pendik district example)
  1. Tez No: 786457
  2. Yazar: BETÜL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkin kadınlarda kaygı düzeyinin, evlilik uyumu ve cinsel doyuma etkisini incelemektir. Buna ek olarak, belirtilen değişkenlerle ilişkili olabileceği düşünülen yaş, eğitim düzeyi ve gelir düzeyi gibi demografik özellikler de çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili, Pendik ilçesinde bulunan 20-45 yaş arası kadınlar oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, bu araştırmaya toplamda 384 evli, kadın bireyler dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak; araştırmacı tarafından oluşturulan“Demografik Bilgi Formu”, Beck Anksiyete Ölçeği, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği ve Evlilik Uyumu Ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan ölçeklerin güvenirlik analizi için iç tutarlılık katsayıları hesaplanmış ve bütün ölçeklerin yüksek iç tutarlılık katsayısına sahip olduğu bulunmuştur (en düşük α = .87). Demografik değişkenlerden yaş, ve gelir düzeyinin kullanılan bütün değişkenler üzerinde anlamlı farklılıklara neden olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Beck Anksiyete Ölçeği skoru hem Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği hem de Evlilik Uyumu Ölçeği skorları ile anlamlı bir ilişkiye sahip bulunmuştur. Benzer şekilde, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği ile Evlilik Uyumu Ölçeği skorları arasında da anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir. Yetişkin kadınlarda kaygı düzeyinin evlilik uyumu ve cinsel doyuma etkisini incelemek amacıyla regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar hipotezlerimizi destekler biçimde bulunmuştur. Beck Anksiyete Ölçeği skorları hem Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği hem de Evlilik Uyumu Ölçeği skorlarını istatiksel olarak anlamlı bir şekilde yordamıştır. Araştırma bulguları literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of anxiety level on marital adjustment and sexual satisfaction in adult women. In addition, demographic characteristics such as age, education level and income level, which are thought to be related to the mentioned variables, were also included in the study. The sample of the study consists of women between the ages of 20-45 in Pendik district of Istanbul province. Accordingly, a total of 384 married female individuals were included in this study. As for the data collection tools;“Demographic Information Form”which was created by the researcher, Beck Anxiety Inventory, Arizona Sexual Experiences Scale and Marriage Adjustment Scale were used. Internal consistency coefficients were calculated for the reliability analysis of the scales used, and it was found that all scales had high internal consistency coefficients (the lowest α = .87). It has been observed that demographic variables such as age, income level and education level cause significant differences on the variables used. Pearson Correlation Analysis was performed to determine the relationships between the variables of the study. The Beck Anxiety Scale score was found to have a significant relationship with both the Arizona Sexual Experiences Scale and the Marital Adjustment Scale scores. Similarly, a significant correlation was observed between Arizona Sexual Experiences Scale and Marital Adjustment Scale scores. Regression analysis was used to examine the effect of anxiety level on marital adjustment and sexual satisfaction in adult women. The results were found to support our hypotheses. Beck Anxiety Scale scores significantly predicted both Arizona Sexual Experiences Scale and Marriage Adjustment Scale scores. The research findings were discussed in the light of the literature.