Futbol teknik becerileri ile algısal motor becerilerin incelenmesi
Examining football technical skills and perceptual motor skills
  1. Tez No: 786469
  2. Yazar: MUTLUCAN ZAVOTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Futbol Teknik Becerileri ile Algısal Motor Becerilerin İncelenmesi Öğrenci Adı : Mutlucan ZAVOTÇU Danışman Adı : Doç. Dr. Sinan BOZKURT Anabilim Dalı : Beden Eğitimi ve Spor Amaç: Bu araştırmanın amacı; algısal motor becerilerden önceleme süresi, el tepki süresi, ayak tepki süresi ve el-göz koordinasyon süresi ile futbolda pas, kontrol, şut ve top sürme teknik becerileri arasındaki ilişkinin ve yaş gruplarına göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu nicel araştırma, tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmaya toplamda 54 erkek katılımcı dahil olmuştur. Araştırma dahilinde algısal motorik beceri testleri kapsamında; önceleme/sezinleme zamanı testi, görsel el reaksiyon sürati testi, iz takip testi, oluklu çivileme testi, görsel ayak reaksiyon sürati testi uygulanırken futbola özgü teknik beceri testleri kapsamında; top sürme testi, top kontrol ve pas testi, şut atma testi, top sektirme testi uygulanmıştır. Kişisel bilgi formu tüm katılımcılara uygulanmıştır. Veriler SPSS 26 ile analiz edilmiştir. Örneklem büyüklüğü hesaplaması için GPower 3.1.9.7 yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Examining Football Technical Skills and Perceptual Motor Skills Student Name : Mutlucan ZAVOTCU Name of Supervisor : Doc. Dr. Sinan BOZKURT Department : Physical Education and Sports Objective: The aim of this study is; to examine the relationship between perceptual motor skills, intuitive decision time, hand reaction time, foot reaction time, hand-eye coordination time and technical skills of passing, control, shooting and dribbling in football and whether it differs according to age groups. Material and Methods: This quantitative research is designed according to the screening model. A total of 54 male participants were included in the study. Within the scope of perceptual motoric skill tests within the research; Intuition decision time test, visual hand reaction speed test, trace tracking test, corrugated nailing test, visual foot reaction speed test while applying the scope of football technical skill tests; Ball driving test, ball control and pass test, shot throwing test, ball sequence test were applied. The personal information form was applied to all participants. Data were analyzed with SPSS 26. GPower 3.1.9.7 software was used for the sample size calculation.