Aile sağlığı merkezlerine kayıtlı hastaların proton pompa inhibitörü kullanımlarının akılcı ilaç kullanımı açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the use of proton pump inhibitors of patients registered in family health centers in terms of rational drug use
  1. Tez No: 786470
  2. Yazar: GÖKÇE YEREBAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÖZTÜRK, UZMAN BAHADIR YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: PPİ ilaçlar, mide asidini bloke ederek etki gösteren, dünyada ve ülkemizde 1980'lerden bugüne en sık reçete edilen ilaçlardandır. Her yaş grubunda kullanılabilmekte olup, tedavisi mide asit inhibisyonu yolu ile seyreden hastalıklarda elimizdeki en potent ilaç grubudur. PPİ ilaçlar, endikasyon dışında ve uzun sürelerde kullanılabilen ilaçlardır. Literatür verileri PPİ kullanım oranlarının ülkemizde 2022 yılında yaklaşık %40 olduğu göstermektedir. Bu çalışma ile Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı aile sağlığı merkezlerine başvuran hastaların PPİ kullanım prevalansını, uygunsuz PPİ kullanım sıklığını, hastaların PPİ kullanım davranışlarını ve bilgi düzeylerini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, kesitsel ve prospektif olarak dizayn edilmiştir. Çalışma 01.12.22- 01.03.2023 tarihleri arasındaki 3 aylık süreçte gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı aile sağlığı merkezlerine (ASM) kayıtlı kişiler oluşturmaktadır. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri, mide koruyucu ilaçlar ile ilgili bilgi düzeyleri ve kullanım alışkanlıkları ile ilgili 35 soruluk veri toplama formu yüz yüze görüşme tekniğiyle uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS (version 25.0. SPSS Inc.. Chicago. IL. USA) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: PPI drugs, which act by blocking stomach acid, are among the most frequently prescribed drugs in the world and in our country since the 1980s. It can be used in all age groups and is the most potent drug group available for diseases that are treated by gastric acid inhibition. PPI drugs, that can be used off label and for long periods of time. Literature data show that PPI usage rates are approximately 40% in 2022 in our country. In this study, we aimed to reveal the prevalence of PPI use, frequency of inappropriate PPI use, PPI use behaviors and knowledge levels of patients who applied to family health centers affiliated to Samsun Provincial Health Directorate. Materials and Methods: This study was designed as cross-sectional and prospective. The study was carried out in a 3 month period between 01.12.22 and 01.03.2023. The population of the study consists of people registered in family health centers (FHC) affiliated to Samsun Provincial Health Directorate. A data collection form consisting of 35 questions about sociodemographic characteristics, knowledge levels of gastric protective drugs and usage habits was applied to the participants by face-to-face interview technique. SPSS (version 25.0. SPSS Inc. Chicago. IL. USA) program was used in the analysis of the data.