İskemik koroner arter hastalığı olan hastalarda retinal mikrovasküler değişiklikler
Retinal microvascular changes in patients with ischemic coronary artery disease
  1. Tez No: 786479
  2. Yazar: FERHAT BAVER POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada koroner arter hastalığı (KAH) nedeniyle koroner anjiografi yapılan koroner damarlarında tıkanıklık tespit edilen hastaların optik kohorens tomografi anjiografi (OKTA) kullanılarak retinal mikrovasvasküler yatakta meydana gelen değişimlerin ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem 01/ 05/ 2022-31/ 05/ 2022 tarihleri arasında koroner arter hastalığı (KAH) nedeniyle Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda kardiyolog tarafından koroner anjiografi yapılan ve damarlarında tıkanıklık tespit edilen hastaların oküler muayenesi göz uzmanı tarafından ilk bir hafta içinde yapıldı. Çalışmaya dâhil edilen hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK) biyomikroskopik ve funduskopik muayeneleri yapıldı. Göz içi basınç ölçümlerine bakıldı. Sigara kullanım durumu sorgulandı. Boy ve kilo ölçümleri alındı. KAH nedeniyle koroner anjiografi sonucu koroner damar tıkanıklığı tespit edilen 40 hasta KAH grubu, sağlıklı 40 birey Kontrol grubu olarak gruplandırıldı. OKTA'da çekim sinyal gücü >0.7 olan bireylerin sağ gözleri çalışmaya dâhil edildi. OKTA ölçümlerinden önce hastaların pupillaları %1 tropikamid ile dilate edildi. FAZ alanı (mm2), FAZ perim (mm) ve Foveal vasküler Dansite (%), Non-flow Area (mm2) OKTA ile görüntülenmesi RTVue-XR SD-OCT (AngioVue, v2018.1.1.60) OKTA cihazı kullanılarak yapıldı. 3x3 mm OKTA görüntüleri değerlendirilerek parafoveal bölgede YKP ve DKP'deki superior, inferior, temporal ve nazal kadranlardaki kapiller pleksusların vasküler dansitesi (%) cihaz yazılımı ile otomatik olarak ölçüldü. SSADA algoritması kullanılarak belirlenen bölgedeki kan akışı belirlendi. Bulgular Katılımcılar Kontrol ve KAH grubu olarak değerlendirildi. Cinsiyet dağılımı kontrol grubunda 33 erkek, 7 kadın; KAH grubunda 25 erkek, 15 kadın şeklindeydi. KAH ile Kontrol grubu arasında KAH grubunda foveal vasküler dansite (VD) parametresinde istatiksel olarak anlamlı azalma görüldü (p= 0,004). KAH ile kontrol grubu arasında KAH grubunda DKP whole ınferıor hemi, parafoveal inferıor, parafoveal temporal, foveal VD parametrelerinde istatiksel olarak anlamlı azalma görüldü (sırasıyla p=0,03, p =0.026, p=0.04, p=0.031). KAH ile Kontrol grubu arasında YKP VD tüm parametrelerinde KAH grubunda azalma olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to correlate the changes in retinal vascular density densities by using optical coherence tomography angiography (OCTA) in patients with coronary artery occlusion who underwent coronary angiography for coronary artery disease (CAD). Materials and Methods Between 01/ 05/ 2022-31/ 05/ 2022, ocular examination of the patients who underwent coronary angiography by a cardiologist in the Cardiology Department due to coronary artery disease (CAD) and occlusion in their vessels was performed by an ophthalmologist within the first week. Best corrected visual acuity (BCVA) biomicroscopic and funduscopic examinations of the patients included in the study were performed. Intraocular pressure measurements were taken. Smoking status was questioned. Height and weight measurements were taken. Forty patients with coronary artery occlusion detected by coronary angiography due to CAD were grouped as CAD group and 40 healthy individuals were grouped as control group. The right eyes of individuals with acquisition signal strength >0.7 in OCTA were included in the study. Before the OCTA measurements, the pupils of the patients were dilated with 1% tropicamide. FAZ area (mm2), FAZ perim (mm) and Foveal vascular Density (%), Non-flow Area (mm2) imaging with OCTA was performed using RTVue-XR SD-OCT (AngioVue, v2018.1.1.60) OCTA device. By evaluating the 3x3 mm OCTA images, the vascular density (%) of the capillary plexuses in the superior, inferior, temporal and nasal quadrants of the DKP and DKP in the parafoveal region was measured automatically with the device software. The blood flow in the determined region was determined using the SSADA algorithm. Results Participants were evaluated as Control and CAD groups. The gender distribution was 33 males and 7 females in the control group, and 25 males and 15 females in the CAD group. A statistically significant decrease was observed in the foveal vascular density (VD) parameter in the CAD group between the CAD and the Control group (p= 0.004). There was a statistically significant decrease in CAD VD whole inferior hemi, parafoveal inferior, parafoveal temporal, and foveal VD parameters in the CAD group between CAD and the control group (p=0.03, p=0.026, p=0.04, p=0.031, respectively). It was observed that there was a decrease in all parameters of SCP VD between CAD and control group in the CAD group.