Özel sağlık kuruluşlarında ortodontik tedavi gören bireylerde ortodontik maloklüzyon şiddeti ile tedaviye yönelik motivasyon faktörleri arasındaki ilişkinin q metodolojisi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between the severity of orthodontic malocclusion and motivation factors for treatment in individuals receiving orthodontic treatment in private health institutions by q methodology
  1. Tez No: 786481
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜVEN HURMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BİROL ÖZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Anket çalışması olarak planlanan bu çalışmada, hastaların ICON ve Angle sınıflamasıyla saptanan maloklüzyonları ile hasta ve ebeveynlerinin ortodontik tedavi motivasyonları arasındaki korelasyonun incelenmesi amaçlanmaktadır. Ortodontik tedavi isteğiyle seçili özel sağlık kuruluşlarına başvuran 15-18 yaşlarındaki 93'ü kadın 51'i erkek toplam 144 hasta ve bu hastaların velileri gönüllülük esasına göre çalışmamıza alınmıştır. ICON değerleri ve Angle sınıflamaları araştırmacı tarafından belirlenmiştir. Anketimizde sorgulanan ifadeler gönüllülerce Q metodolojisi yapısal dizilimine göre değerlendirilip sıralanmış, tabloya yerleştirilmiştir. Her bir katılımcı için faktör analizi yapılmış ve kadın hastaların motivasyonunu belirleyen 3, erkek hastaların motivasyonu belirleyen 5 faktör tespit edilmiştir. Motivasyondaki esas faktör iki cinsiyet için de estetik olarak belirlenmiştir. Kadın hastaların ebeveynlerinin motivasyonlarını belirleyen 4, erkek hastaların ebeveynlerinin motivasyonunu belirleyen 4 faktör tespit edilmiştir. Ebeveynlerin motivasyonlarındaki esas faktör iki cinsiyette de çocuğa karşı duyulan sorumluluk hissi olurken, bunu kadın hasta velilerinde gelecekte tedavinin daha zor olacağına yönelik kaygılar, erkeklerde ise çocuğunun bu tedaviyle mutlu olacağına yönelik beklentiler izlemektedir. En yüksek motivasyon ise her iki cinsiyette de Sınıf I iskeletsel maloklüzyona sahip hastalarda ve 29-50 ICON değerleri arasındaki hastalarda görülmektedir ve sonuç olarak esas motivasyon faktörü estetiktir. Bu çalışma Q-metodolojisinin diş hekimliğinde ortodonti alanında da etkin olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is planned as a survey study, it is aimed to examine the correlation between the malocclusions of the patients determined by the ICON and Angle classification and the orthodontic treatment motivations of the patients and their parents. A total of 144 patients, 93 female and 51 male, aged 15-18 years, who applied to selected private health institutions with the request of orthodontic treatment, and their parents were included in our study on a voluntary basis. ICON values and Angle classifications were determined by the researcher. The statements questioned in our questionnaire were evaluated by the volunteers according to the structural sequence of the Q methodology, sorted and placed in the table. Factor analysis was performed for each participant and 3 factors determining the motivation of female patients and 5 factors determining the motivation of male patients were determined. The main factor in motivation was determined as aesthetics for both genders. There were 4 factors that determined the motivation of the parents of female patients and 4 factors that determined the motivation of the parents of male patients. While the main factor in the motivations of the parents is the sense of responsibility towards the child in both genders, this is followed by the concerns of the parents of female patients that the treatment will be more difficult in the future, and the expectations that their child will be happy with this treatment in males. The highest motivation is seen in patients with Class I skeletal malocclusion in both genders and patients with ICON values between 29-50, and as a result, the main motivation factor is aesthetics. This study showed that the Q-methodology can be used effectively in the field of orthodontics in dentistry.