Özel sağlık kuruluşlarında bir halkla ilişkiler uygulaması olarak internet kullanımı: Kayseri örneği üzerine bir çalışma
The use of the internet in private healt institutions as a practice of public relations: A study on the example of Kayseri
  1. Tez No: 296058
  2. Yazar: SILA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Teknolojinin ve buna paralel olarak iletişim alanının gelişmesi, iletişim araçlarının insanları etkilemesi ve ikna etmesi noktasında daha büyük bir ivme kazandırmıştır. Bu iletişim araçlarından en önemlisi, diğer kitle iletişim araçlarını da bünyesinde barındırması sebebiyle internettir. Geniş insan topluluklarına kısa sürede ve hızlı bir şekilde ulaşan internet, günümüz işletmeleri için vazgeçilmez bir hal alan halkla ilişkiler çalışmaları için de önemli bir araçtır.Çalışma, hizmet alanı sağlık olan ve genel hedef kitlesi hasta ve hasta yakınları olan hastanelerin halkla ilişkiler uygulaması olarak, internet araçlarından web sitelerinin kullanımını konu almaktadır. Çalışmada içerik analizi ve literatür taraması yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan içerik çözümlemesi neticesinde, incelenen hastane web sitelerinde, genel olarak, hastaneler tarafından halkla ilişkiler uygulaması olarak web sitelerinin kullanıldığı ancak eksik yönlerin de fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The technology and in parallel development of communication fields, means of communication to persuade people to the point of impact and a greater impetus .The most important of these communication tools is Internet because of containing also the other tools. Large human populations in a short time and quickly reaching the Internet, has become an indispensable for today's enterprises is an important tool for public relations work.The study, the target audience of health service area, and general hospitals with patients and their relatives as a public relations exercise are subject to the use of internet tools web sites. The study used methods of content analysis and literature review. As a result of the content analysis, examined the hospital on websites, in general, the web sites used by hospitals as a public relations exercise but reached the conclusion that the missing aspects in the further.