Obstrüktif uyku apne sendromu ve ölümcül kardiyovasküler olay riski arasındaki ilişki
Association between obstructive sleep apnea syndrome and risk of fatal cardiovascular events
  1. Tez No: 786490
  2. Yazar: SELMA TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Bu çalışmada, SCORE algoritması kullanılarak hesaplanan ölümcül kardiyovasküler olay riski ile STOP-BANG anketi kullanılarak gruplandırılan obstrüktif uyku apne sendromu riski arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine 40 ve 70 yaş arasındaki 262 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara poliklinik ziyareti esnasında STOP-BANG anketi uygulanmış ve SCORE algoritması kullanılarak kardiyovasküler hastalık riskine göre bireyler kategorize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the relationship between the risk of fatal cardiovascular events calculated using the SCORE algorithm and the risk of obstructive sleep apnea syndrome grouped using the STOP-BANG questionnaire. Materials and Methods: This descriptive study was conducted in Rize Recep Tayyip Erdogan University Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinic with 262 participants between the ages of 40 and 70. The STOP-BANG questionnaire was applied to the participants during the outpatient clinic visit and the individuals were categorized according to the risk of cardiovascular disease using the SCORE algorithm.