18-65 yaş arası kardiyovasküler risk faktörü olan bireylerde ramazan ayının yaşam tarzı değişikliklerine etkisi
The effect of ramadan on lifestyle changes in individuals aged 18-65 with cardiovascular risk factor
  1. Tez No: 786491
  2. Yazar: BÜŞRA USLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, 18-65 yaş arası kardiyovasküler riski olan bireylerde ramazan ayının yaşam tarzı değişikliklerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği ve Dahiliye polikliniklerinde, 18-65 yaş arası 176 hastaya Ramazan ayı öncesi ve Ramazan ayı içerisinde yüz yüze görüşme yöntemiyle Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ), sosyodemografik ve tıbbi özgeçmiş verilerini içeren anket uygulanmıştır. Sonrasında Ramazan ayı öncesi ve Ramazan ayı içerisinde incelenen veriler karşılaştırılarak bu sürecin yaşam tarzı değişikliklerine etkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Ramazan ayı içerisinde SYBDÖ puanlarının arttığını ve artışın manevi gelişim alt ölçeğinde istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlemlenmiştir (p=0,013).
Özet (Çeviri)
VI Recep Tayyip Erdogan University Faculty of Medicine Department : Family Medicine Thesis Type : Dissertation Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Cüneyt ARDIÇ Author : Dr. Büşra USLUOĞLU Year : 2022 Pages : 98 ABSTRACT THE EFFECT OF RAMADAN ON LIFESTYLE CHANGES IN INDIVIDUALS AGED 18-65 WITH CARDIOVASCULAR RISK FACTOR Objective: The aim of the study is to examine the effect of Ramadan on lifestyle changes in individuals aged 18-65 with cardiovascular risk. Materials and Methods: In the Rize Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital Family Medicine and Internal Medicine outpatient clinics, 176 patients aged 18-65 were interviewed before and during the month of Ramadan with a questionnaire including the Healthy Lifestyle Behaviors Scale (SYBDS), sociodemographic and medical history data. . Afterwards, the effects of this process on lifestyle changes were evaluated by comparing the data examined before and during the month of Ramadan. Results: It was observed that HLBS scores increased during the month of Ramadan and the increase was statistically significant in the spiritual development subscale (p=0.013).