اوضاع العراق السياسية والعمرانية في العهد العثماني بين (1861م-1909م)
Osmanlı döneminde (MS 1861-MS 1909) Irak'ın siyasi ve kentsel durumu
- Tez No: 786496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD ALI ALAHMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma, Irak'ta Osmanlı dönemi olan 1861 yılından 1909 yılına kadar olan siyasi ve kentsel koşulların açıklanması amaçlamaktadır, ülkede çok sayıda siyasi değişiklik yaşandı ve bunlar ülkenin koşulları üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu. Kentsel yenileme ülkenin medeniyet seviyesini yansıtır, araştırmacı eğitsel, idari ve ekonomik boyutları ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmanın problemi, Osmanlı dönemi Irak'taki siyasi koşulların nasıl olduğunun ve kentsel kalkınmanın ne derecede gerçekleştiğinin gösterilmesiyle çözülecektir. Tarihi bir yöntem kullanılmıştır, bu yöntem ilgili kaynaklardan bilimsel malzemenin toplanmasına ve bilimsel malzemenin analiz edilmesi ve tartışılması için tanımlayıcı bir yöntemin kullanılmasına, aynı zamanda görüşlerin ve sonuçların çıkarılması için indüktif bir yöntemin kullanılmasına olanak tanır. Siyasi ve kentsel yönleri birleştiren eksik çalışmalardan oluşan boşluğu doldurmak umut edilir. Araştırmacı, bu konuda gelecekteki araştırmalar için beklenen faydalı birkaç sonuca ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This research seeks to explain the political and urban conditions in Iraq during the Ottoman period, from 1861 AD to 1909 AD, as the country experienced many political changes that had a significant impact on its conditions. As urban renewal reflects the country's level of civilization, the researcher intends to address educational, administrative, and economic aspects. The study's problem will be solved by demonstrating how political conditions were in Iraq during the Ottoman period and to what extent urban development was achieved. A historical method was used, which allows for the collection of scientific material from relevant sources as well as the use of a descriptive method for analyzing and discussing scientific material, as well as the inductive method for drawing opinions and results. The hope is to fill the void left by the lack of studies that combine political and urban aspects. The researcher arrived at several conclusions that are expected to be useful for future research on this topic.