الأوضاع التعليمية في العراق في العهد العثماني سنة 1869-1918 دراسة تاريخية موضوعية
Osmanlı dönemi 1869-1918 lrak'taki eğitim durum (Nesnel bir tarihsel çalışma) / The educational situation in Iraq during the Ottoman period 1869-1918
  1. Tez No: 809771
  2. Yazar: ASMAA RAHEEM ABDULABBAS AL-LAMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD ALI ALAHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu araştırma 1869-1918 Osmanlı dönemindeki Irak'ın eğitim durumunu ele almaktadır. Bu dönem Irak modern tarihinin en önemli dönemlerinden biri olduğu için araştırmacı bu konu üzerinde yoğunlaşmaktadır çünkü bu dönem Osmanlı valilerin Bağdat vilayetine atandıktan sonra Son Osmanlı döneminde Irak'taki modern eğitimin başlangıç ve gelişme noktası Olarak görülmektedir. Bağdat valileri Irak vilayetlerinde birçok modern resmi ve gayri resmi okul açarak Irak'ın modern eğitiminin gelişmesi üzerinde büyük iz bıraktılar. Araştırmacı tezini giriş, üç bölüm ve sonuç olmak üzere üç bölüme ayırmıştır. Buna ek olarak kaynaklar bölümünde görebiliriz. Araştırmacı ayrıca bazı yayımlanmış ve yayımlanmamış belgelerden de faydalanmaktadır. Araştırmacı girişte ( Osmanlı dönemi Irak'taki dini eğitimden) bahsetmektedir. Bu araştırma okul öncesi önemi de kapsamaktadır, Birinci bölüm (1869- 1900 yılları arasında Irak'ta eğitim) başlığı altındadır, İkinci bölüm ise (1908-1914 yılları arasında Türkleştirme politikasının eğitim üzerinde etkileri ) konusunu işlemektedir, Üçüncü bölüm ise ( 1914-1918 yılları arasında İngiliz işgali altındaki Irak'ın eğitim durumu) nu konu almaktadır. Sonuç bölümünde de araştırmacı tezini bazı tavsiyelerde bulunmakla beraber birkaç sonuçla bitirmektedir. Bu sonuçların bazıları şöyle sıralanmaktadır: 1869 yılından itibaren Osmanlı devletinin gençlere iş bulma ve ekonomiyi canlandırma amacıyla endüstri okulları açma alanında çaba göstermesi ve 1873 yılından itibaren de hızlı bir şekilde Irak'taki okulları modernleştirme girişiminde bulunması.
Özet (Çeviri)
This research deals with the importance of educational situationin in İraq during the Ottoman era between 1869-1918.The researcher has chosen this era because it is the most important era in modern İraq history because it is the beginning of the development of modern education in İraq during the last Ottoman era after the reformist mayors came to power in Bağdad. Some of these mayors have played a remarkable role in the development of educational situation in İraq because they opened many modern official and non-official schools in İraq states. The researcher has divded his research into three parts: introduction, three chapters and conclusion in addition to some published and not published English and Ottoman documents. The researcher deals in the introduction with (religious teaching in İraq during the Ottoman era) and the pr-study period. İn the first chapter the researcher deals with (educaion in İraq 1869-1900). The second chapter deals with (the effect of turkification on education and culture 1908-1914), The third chapter talks about(the educational situation in İraq during the British occupation 1914-1918). I concluded my dissertation with some results and recommendations the researcher has got from the issues which dealt with and discussed. Some of these results are the following: TheOttomans tried to establish industry schools to give a chance of work to young people and to activate economy. They also tried to accelerate the activation of modern schools especially in 1873.