التحولات السياسية والفكرية المتعلقة في الكنيسة في العصور الوسطى
Orta Çağ'da kilise ile ilgili siyasi ve entelektüel dönüşümler
- Tez No: 786497
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Orta Çağ kilise tarihindeki siyasi ve entelektüel dönüşümler" adlı tez، Orta çağ Hıristiyan Kilisesinde meydana gelen olayların canlı bir anlatımını içermektedir. Araştırmacı، Avrupa'da yasama ve yürütme otoritesi olan kilise'nin Hristiyan halk üzerinde gerçekleştirdiği siyasi dönüşümleri de içine alarak، kilisenin tanımı، ana bölümleri ve papa'dan rahiplere، diyakozlara ve hizmetkârlara kadar olan hiyerarşik yapının doğası hakkında bir açıklama ortaya koydu. Hıristiyanlık، politika، hukuk ve yaşamın her alanı dahil olmak üzere bir bütün olarak Avrupa toplumunu büyük ölçüde etkiledi. Bu sayede kilisenin Batı düşüncesi üzerindeki etkisi neredeyse iki bin yıla ulaşabildi. Araştırma، milattan sonra beşinci yüzyıldan milattan sonra onbeşinci yüzyıla kadar geçen zaman dilimi، ayrıca Roma İmparatorluğu'nun yıkıldığı ve Avrupa Rönesansı'nın (Sanayi Devrimi) başladığı dönem olan Orta Çağ'ı kapsar. Araştırmacı، Orta Çağ döneminde kilise'de ortaya çıkan sorunları، meydana gelen bölünmeleri، bu bölünmelerin başlıca nedenlerini، bölünmeler sonrasında oluşan kiliselerin sayısını، kiliselerin inançlarını ve amaçlarını، o dönemdeki zorluklar karşısında güçlenmek için kiliselerin yaptıkları toplantıları، o dönemde üzerinde çalışılması gereken sistemleri، kiliseyi kontrol eden derecelerin açıklanmasından sonra kilise yönetiminin sorumluluklarını، kiliselerin yaptıkları toplantılar ve bu süreçte gösterilen çabaları، Avrupa'da Orta Çağ'ın sona ermesine yakın meydana gelen sanayi devrimiyle halkın kilise baskısından kurtuluşunu، kilise hakimiyetinin ve kontrolünün sona ermesini ortaya koydu. Kilisenin rolü bu dönemden sonra politik، sosyal ve ekonomik olarak son buldu، yalnızca rehberlik ve vaaz haline geldi. Araştırmacı ulaştığı en önemli bulguları ve çıkarımlarını sundu.
Özet (Çeviri)
The thesis“ Polıtıcal And Intellectual Transformatıons Related To The Church In The Mıddle Ages ”contains a vivid narrative of the events that took place in the Christian Church of the Middle Ages. The researcher included the political transformations carried out by the church، which is the legislative and executive authority in Europe، on the Christian people، revealing an explanation of the definition of the church، its main divisions and the nature of the hierarchical structure from the pope to priests، deacons and servants. Christianity greatly influenced European society as a whole، including politics، law and all spheres of life. Thanks to this، the influence of the church on Western thought was able to reach almost two thousand years. The research covers the period of time from the fifth century BC to the fifteenth century BC، as well as the Middle Ages، the period when the Roman Empire collapsed and the European Renaissance (Industrial Revolution) began. The researcher revealed the problems that arose in the church during the Middle Ages، the divisions that occurred، the main causes of these divisions، the number of churches formed after the divisions، the beliefs and goals of the churches، the meetings of the churches to strengthen them in the face of the difficulties of that time، the systems that should be worked on at that time، responsibilities of the church administration after the announcement of the degrees controlling the church، meetings of churches and their efforts in this process، the liberation of the people from church oppression، the end of church domination and control by the industrial revolution that occurred near the end of the Middle Ages in Europe. The role of the church ceased to be political، social and economic after this period، it became only guidance and preaching. The researcher presented the most important findings and conclusions he had reached.