'liposuction' ameliyatının hastaların postoperatif dönemdeki karaciğer fonksiyon testlerine etkisi
The effect of 'liposuction' on liver function tests of patients in the postoperative period
- Tez No: 786508
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR MEHMET GÜLTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç:“Liposuction”hem tedavi hem de estetik amaçla uygulanabilen bir ameliyattır. Dünya genelinde en çok uygulanan estetik ameliyatlar arasında yer almaktadır. Hedeflenen vücut bölgesine özel bir solüsyon infiltre edilerek gerçekleştirilen ameliyatın birçok komplikasyonu bulunmaktadır. Bu çalışmamızın amacı“liposuction”ameliyatı geçiren hastalarda yapılan işlemin hastaların ameliyat sonrası dönemdeki karaciğer fonksiyonları üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Ortaya çıkan veriler neticesinde“liposuction”ameliyatının karaciğer fonksiyon testleri üzerine olan etkisi hakkında nicel sonuçlar elde edilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif olarak gerçekleştirildi ve kriterlere uyan 33 hastanın preop ve postop ALT(Alanin Aminotransferaz), AST(Aspartat Aminotransferaz), ALP(Alkalen fosfataz) ve GGT(Gama glutamil transferaz) enzim testleri ile hastalara ameliyat sırasında infiltre edilen solüsyon miktarları değerlendirildi. Ameliyat sırasında“liposuction”hedeflenen alana infiltre edilen solüsyonun içeriğini ringer laktat çözeltisi, epinefrin ve lidokain solüsyonları oluşturur. Tüm hastalarda kullanılan solüsyonların içeriği aynı olup solüsyon miktarları farklıdır. Hastalardan ameliyat öncesi ve sonrası 1. günde alınan serum kan örneklerinin laboratuvar sonuçları incelendi ve karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar SPSS(Statistical Package for Social Sciences) programı ile değerlendirilerek çalışmanın istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışma sonucunda hastalara infiltre edilen solüsyon miktarıyla serum ALT düzeyindeki değişimin korele olduğu saptandı. Ayrıca enzim düzeylerinde meydana gelen preop ve postop değişimlerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlendi. Tüm enzimlerin postop serum düzeylerinin normal sınırlar içerisinde kaldığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim:“Liposuction”surgery is an operation that can be applied for both treatment and aesthetic purposes. It is among the most applied plastic surgeries worldwide. The operation, which is performed by infiltrating a special solution to the targeted body area, has many complications due to the fact that it is a surgical procedure. The aim of this study is to examine the effect of the procedure performed on patients undergoing“liposuction”surgery on the liver functions of the patients in the postoperative period. As a result of the data obtained, it was aimed to obtain quantitative results about the effect of“liposuction”surgery on liver function tests. Materials and Methods: This study was carried out retrospectively and the preoperative and postoperative ALT(Alanine transaminase), AST(Aspartate transaminase), ALP(Alkaline phosphatase) and GGT(Gamma-glutamyltransferase) tests of 33 patients who met the criteria were evaluated with the amount of solution infiltrated during the surgery. The content of the solution infiltrated into the“liposuction”targeted area during the surgery consists of“ringer lactate”solution, epinephrine and lidocaine. The contents of the solutions used in all patients are the same and the amount of solution is different. The laboratory results of the serum blood samples taken from the patients on the 1st day before and after the operation were examined and compared. The obtained results were evaluated with the SPSS(Statistical Package for Social Sciences) program and statistical analysis was performed. Results: As a result of the study, it was determined that the amount of solution infiltrated into the patients was correlated with the change in serum ALT level. In addition, it was observed that the preoperative and postoperative changes in enzyme levels were statistically significant. Postoperative serum levels of all enzymes were found to be within normal limits.