Türkiye'deki eTwinning okullarında görev yapan öğretmenlerin çeşitli açılardan beceri, tutum, bağlılık ve algılarının incelenmesi
Investigation of the skills, attitudes, commitment and perceptions of teachers working at eTwinning schools in Türkiye from various perspectives
  1. Tez No: 786515
  2. Yazar: GAMZE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÇİLSALAR SAGNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, Türkiye genelindeki eTwinning okullarında görev yapan öğretmenlerin eTwinning okul kalite etiketi kriterleri paralelinde çeşitli açılardan beceri, tutum, bağlılık düzeyleri ile AB projelerinin okula katkıların yönelik algılarını çeşitli değişkenlere ve aralarındaki ilişkilere göre sanal uygulama toplulukları çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada, tabakalı olarak Türkiye'nin yedi bölgesinde en çok eTwinning okullarının bulunduğu illerin eTwinning okullarında görev yapan öğretmenler tarafından çevrim içi ölçeklerin cevaplanması ile 405 öğretmenden veri toplanmıştır. Araştırmadaki veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Yaşaroğlu ve Manav (2015) tarafından geliştirilen“Öğretim programına bağlılık ölçeği”, Türel, Özdemir ve Varol (2017) tarafından geliştirilen“Öğretmen bilgi ve iletişim teknolojileri beceri ölçeği”, Yılmaz ve Çelik (2020) tarafından geliştirilen“Öğretmenler arasında mesleki iş birliğine yönelik tutum ölçeği”, Kesik ve Balcı (2016) tarafından geliştirilen“AB projelerinin okullara sağladığı katkılar açısından değerlendirilmesi ölçeği”kullanılarak elde edilmiş, SPSS 25.0 programına aracılığıyla analiz çalışmaları yapılmıştır. Araştırmada, eTwinning okullarında görev yapan öğretmenlerin öğretim programına bağlılıklarının yüksek olduğu, ortaokul öğretmenlerinin ilkokul ve okul öncesi öğretmenlerine göre öğretim programına bağlılıklarının daha yüksek olduğu, BİT beceri puanları, temel donanım işlemleri ve kişisel BİT kullanımı puanlarının erkek öğretmenler lehine olduğu; BİT kullanım becerilerinin lisede görev yapan öğretmenler ile lisansüstü mezunu öğretmenler lehine farklılaştığı; BİT kullanma becerileri, mesleki iş birliği, AB projelerinin okullara sağladığı katkılara ilişkin algıları ve eTwinning proje sayıları ile pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the perceptions of the teachers working in eTwinning schools across Türkiye, in terms of skills, attitudes, commitment levels, and the contribution of EU projects to the school, within the framework of virtual practice communities, according to various variables and the relations between them, within the quality label criteria. In the research, in which the relational survey model, one of the quantitative research models, was used, data were collected from 405 teachers by answering the online scales by the teachers working in the eTwinning schools of the provinces with the most eTwinning schools in seven regions of Türkiye. The data in the research were“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Scale of commitment to the curriculum”developed by Yaşaroğlu and Manav (2015),“Teacher information and communication technologies skill scale”developed by Türel, Özdemir and Varol (2017), Yılmaz and Çelik (2020) and the“Attitude scale towards professional cooperation among teachers”developed by Kesik and Balcı (2016) was obtained by using the“Evaluation scale of EU projects in terms of their contributions to schools”, and analysis studies were done via the SPSS 25.0 program. In the research, it was found that the teachers working in eTwinning schools were more committed to the curriculum, secondary school teachers were more committed to the curriculum than primary and pre-school teachers, ICT skill scores, basic equipment operations and personal ICT use scores were in favor of male teachers; ICT usage skills differed in favor of high school teachers and graduate teachers. It has been observed that there is a positive and significant relationship with their skills in using ICT, professional cooperation, perceptions of the contributions of EU projects to schools and the number of eTwinning projects.