Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin program okuryazarlıklarının incelenmesi
Investigation of curriculum literacy levels of school administrators and teachers
- Tez No: 786516
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜNER BERKANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmanın genel amacı, çeşitli kademelerde görev yapan yöneticilerin ve aynı okullarda görevli öğretmenlerin program okuryazarlıklarının incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Yozgat ili Merkez ilçesinde görev yapan 121 okul yöneticisi ve 359 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Okul Yöneticileri Öğretim Programları Okuryazarlık Ölçeği”ve“Öğretmenlerin Program Okuryazarlıkları Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde bağımsız gruplar t-testi, Mann Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), LSD testi, Kruskal Wallis-H testi ve Spearman Brown sıra farkları korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda okul yöneticileri ve öğretmenlerin eğitim programı okuryazarlık düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin program okuryazarlıklarının genel olarak cinsiyet, kıdem, branş ve görev yaptıkları okul kademelerine göre anlamlı olarak farklılaşmadığı; program inceleme sıklığına göre ise anlamlı olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin program okuryazarlıklarının genel olarak cinsiyet, kıdem, görev yapılan okul kademesi ve yönetici pozisyonuna göre anlamlı olarak farklılaşmadığı; program inceleme sıklığına göre ise anlamlı olarak farklılaştığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca program inceleme sıklığı arttıkça program okuryazarlığının arttığı görülmüştür. Okul yöneticileri ile öğretmenlerin program okuryazarlıkları arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of the study is to examine the curriculum literacy of school administrators working at various levels and the teachers working in the same schools. Correlational survey model was used in the research. The sample of the research consists of 121 school administrators and 359 teachers working in the central district of Yozgat province in the 2020-2021 academic year.“School Administrators Curriculum Literacy Scale”and“Teachers' Curriculum Literacy Scale”were used as data collection tools in the research. In the analysis of the research data, independent samples t-test, Mann Whitney U test, one-way analysis of variance (ANOVA), LSD test, Kruskal Wallis-H test and Spearman Brown rank correlation test were used for independent groups. As a result of the research, it is concluded that curriculum literacy levels of school administrators and teachers are above the average. It is found that the curriculum literacy of the teachers don't differ significantly in terms of gender, seniority, branch, and school levels; but there is a significant difference according to the frequency of curriculum review. It is determined that the curriculum literacy of school administrators don't differ significantly according to gender, seniority, school level, and administration position; but there is significant difference according to the frequency of examination. In addition, it is determined that the curriculum literacy improves as the frequency of curriculum review increases. It is concluded that there is no relationship between school administrators and teachers' curriculum literacy.