Financial reporting for non-profit organizations: The case of Peace Corps Gambia
Kâr amacı olmayan kuruluşlar için finansal raporlama: Vaka of Peace Corps Gambia
- Tez No: 786529
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kâr amacı gütmeyen kuruluşların hesap verebilirlik ve şeffaflık konusundaki eksikliğiyle ilgili endişeler, muhasebe standartları veya uygulama rehberleri oluşturulması yönünde çalışmaları gerektirdi. Yönetim, uyum, bilgi asimetrisi, şeffaflık ve etkinlik gibi konularda, NPO sektörünün tüm yönlerini kapsayacak bir çerçeve düzenleme gerekti. Bu tezin amacı, Gambiya'da faaliyet gösteren A.B.D. menşeli örgüt Peace Corp'un Finansal tablolarını inceleyerek bunların CIPFA tarafından hazırlanan taslak IFR4NPO raporlama standardı ile ortak noktalarının bulunup bulunmadığını tespit etmektir. Bu araştırma ayrıca, finansal raporlama amaçlarının çeşitli organizasyon biçimleri arasında nasıl farklılık gösterdiğini incelemekte ve bu farklılıkların önemli ölçüde çeşitlendirilmiş finansal raporlama standartlarını haklı çıkaracak kadar önemli olup olmadığını belirlemektedir. Kâr amacı gütmeyen işletmeler için muhasebe ve finansal raporlama konularını kapsayan Fon Muhasebesi de bu tezde işlenmiştir. Konuyla ilgili literatür taranmış ve tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concerns about the non-profit sector's alleged lack of accountability and transparency have led to calls for the creation of accounting standards or recommended practices. This should be a framework for covering all aspects of the NPO sector, from governance and compliance to information asymmetry and transparency, and effectiveness. The purpose of this thesis is to review the Financial Statements of the Peace Corps Gambia, in view of the IFR4NPO prepared by CIPFA and search for some common points. This research further examines how financial reporting objectives vary among the various organizational forms and determines whether these differences are significant enough to justify significantly diversified financial reporting standards. Fund accounting is covered in this thesis since it is relevant to NPOs. The relevant literature is studied and briefed in this thesis. The Financial Statements of Peace Corps are introduced and analysed. Some comments are done about the financial reporting in NPOs, particularly in the context of Peace Corps.