Genç yaş ve üzeri kişilerin aile içi travmatik yaşantıları ile kanser tanısı alma durumları
Investigation of traumatic experiences of adults with cancer in different age groups according to various variables
  1. Tez No: 786533
  2. Yazar: BURCU BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÜMMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Travma yaşantıları bireyin beklenmedik bir durum karşısında gösterdiği beklendik tepkilerin yaşandığı bir süreç olarak ele alınır. Travmanın yaşandığı dönem özelikle çocukluk döneminde aile içi ilişkiler üzerinden gerçekleştiğinde bu etkiler yetişkinliğe aktarılmaktadır. Çocukluk döneminde yaşanan bu travmatik deneyimler telafi edici yaşantılar yoluyla çözümlenmez ise kişinin bedeni bu yaşantılara bazı cevaplar verebilir, ki buna psikoloji alanında psikosomatik belirtiler denir. Kanser hastalığına yakalanmak da birey için başlı başına bir travmatik durumdur. Alanda yapılan araştırmalar kanser hastalarının geçmişlerinde psikolojik travma yaşantılarının varlığına işaret etmektedir. Bu araştırmada genç ve üzeri yaştaki kanser tanısı almış kişilerin travmatik yaşantıları yaş, cinsiyet ve eğitim durumu değişkenleri açısında incelenmiştir. Bu amaçla İstanbul ilinde onkoloji hizmeti veren bir hastaneden kanser tanısı almış 172 kişiye sosyo demografik form ve Travmatik Yaşantılar Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 22 programında analiz edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler ile kanser tanısı almış kişilerin travmatik yaşantılarının psikolojik destek alıp almamaya ve antidepresan kullanım durumuna göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Elde edilen istatistikler sonucunda Travmatik Yaşantılar Ölçeği maddelerinden en yüksek aritmetik ortalamaya sahip 3 madde sırasıyla şöyledir:“Birinin sizi ölümle tehdit etmesi”,“Vücutça ağır yaralanma (örneğin kol ya da bacak kaybı, ağır yanık)”ve“İkinci kuşak olarak savaşın etkilerine maruz kalma (Anababa ya da yakın akrabalarınızın başına savaş koşullarında kötü olaylar gelmiş olması)”maddeleridir.
Özet (Çeviri)
Trauma experiences are considered as a process in which the expected reactions of the individual in the face of an unexpected situation are experienced. These effects are transferred to adulthood when the period of trauma occurs through family relationships, especially in childhood. If these traumatic experiences in childhood are not resolved through compensatory experiences, the person's body may respond to these experiences, which are called psychosomatic symptoms in the field of psychology. Being diagnosed with cancer is also a traumatic situation for the individual. Research in the field indicates the existence of psychological trauma experiences in the past of cancer patients. In this study, the traumatic experiences of young and older people diagnosed with cancer were examined in terms of age, gender and educational status variables. For this purpose, the socio-demographic form and the Traumatic Experiences Scale were applied to 172 people diagnosed with cancer from a hospital providing oncology services in Istanbul. The data of the research were analyzed in SPSS 22 program. With the evaluations, it has been determined that the traumatic experiences of people diagnosed with cancer differ according to whether they receive psychological support and whether they use antidepressants. As a result of the statistics obtained, the 3 items with the highest arithmetic mean from the Traumatic Experiences Scale are as follows:“Someone threatens you with death”,“Severe bodily injury (for example, loss of arm or leg, severe burn)”and“Exposed to the effects of war as a second generation. (Bad events happened to your parents or close relatives under war conditions)”clauses.