Yeti yitimi ve sakatlığın toplumsal/tarihsel inşası
The social-historical construction of disability and disablement
- Tez No: 786534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEM BİRİZ KARAÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
“Yeti Yitimi ve Sakatlığın Toplumsal-Tarihsel İnşası”başlıklı bu tez, insanın, toplumsal bir varlık olma sürecini ve kuramsal çerçevesini; fiziksel/zihinsel yeti yitimi veya sakatlıkları olan kişilerin, sosyalleşmelerinin veya toplumun bir parçası olma süreçlerinin araştırılmasını kapsar. Tezin ilk bölümünde insan ve toplum kavramlarının tanımı, önemi ve ilkeleri açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümü, 'fiziksel/zihinsel yeti yitimi veya sakatlık' kavramlarının tanımı, gelişimi ve toplumdaki yerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tezin üçüncü bölümü, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler literatüründe yer almayan sakatların grup olma mücadelelerini içermektedir. Bu bölüm, sakatların grup olma, politik çıkarlarını koruma ve insan haklarından doğan pozitif haklarının eksiksiz işletilmesi vb. konularda politika üretilebilmesi için, politika üreten aktörlere fikir sunmayı ve sakatlıkları olan kişilerin, toplumsal olabilme kabiliyetlerinin gelişimi yönündeki yapılacak eylemlerin önemini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“The Social-Historical Construction of Disability and Disablement”, deals with the process that human being's existance as a social being and its theoretical framework; It covers the investigation of people with physical/mental disability or disablement their socialization or the processes of being a part of society. In the first part of the thesis, the definition, importance and principles of the concepts of human and society are explained. The second part of the thesis aims to reveal the definition, development and place of 'physical/mental disability or disablement' concepts in society. The third part of the thesis includes the struggle of the disabled people to be a group, which is not included in the literature of political science and international relations.This section covers the full functioning of the positive rights of persons with disabilities to be a group, to protect their political interests and human rights, etc. To offer ideas to policy-making actors to produce policy on issues and the importance of actions to be taken to improve the ability of people with disabilities to be social.