Sosyal medya platformlarında algı yönetimi ve manipülasyon: CRITIC-TOPSIS analizi
Perception management and manipulation on social media platforms: CRITIC-TOPSIS analysis
  1. Tez No: 786532
  2. Yazar: HALİL ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İnsanların bilgi toplumuna erişiminin etkisinin yoğun yaşandığı 21. Yüzyıl başlarında, teknolojik ve dijital dönüşümün kapsamı dahilinde, web 2.0 itibarı ile sosyal medya kullanımlarının arttığı gözlenmektedir. Bu oluşumu, özellikle Covid-19 süreci ile yaşanmış pandemi ve takip eden kapanma dönemlerinde sosyal medya kullanımı daha da yoğun bir şekilde ivmelenmiştir. Bu çalışma, sosyal medya ile bireylerin etkilenme düzeylerini ve özellikle konuya ilişkin yaklaşımlar ve teoriler çerçevesinde etkileşimleri ele almıştır. Çalışmanın araştırma sorusu olan hangi sosyal medya aracının ne tür etki ile manipülasyon ve algı oluşturma konusunda etkin olduğu meselesine ışık tutmaktadır. Çalışmanın amacı, en sık kullanılan sosyal medya araçlarını tespit etmek, bu araçlara uygun olarak algı ve manüpilasyon teknikleri üzerinde değerlendirme yaparak CRITIC metodu ile önce sosyal medya araçlarını ağırlıklandırıp ardından etkenler içinde en yüksek algı ve manipülasyon performansına sahip sosyal medya aracını TOPSIS metodu ile ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
In the beginning of the 21st century, when the impact of people's access to the information society is intense, it is observed that the use of social media has increased as of web 2.0, within the scope of technological and digital transformation. The use of social media has accelerated more intensively, especially during the pandemic and subsequent closure periods experienced with the Covid-19 process. This study deals with the level of influence of individuals with social media and especially the interactions within the framework of approaches and theories on the subject. It sheds light on the research question of the study, which social media tool is effective in creating manipulation and perception with what kind of effect. The aim of the study is to determine the most frequently used social media tools, to evaluate the perception and manipulation techniques in accordance with these tools, to weight the social media tools with the CRITIC method and then to reveal the social media tool with the highest perception and manipulation performance among the factors with the TOPSIS method.