Relationship between pain, proprioception and kinesiophobia in acute and chronic non-specific neck pain participants
Akut ve kronik non-spesifik boyun ağrısı olan bireylerde ağrı, propriosepsiyon ve kinezyofobi arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 786578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ŞULE HANTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma nonspesifik akut ve kronik boyun ağrısı olan hastalarda kinezyofobi, propriyosepsiyon, ağrı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapıldı. Bu çalışmaya İstanbul Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran 26'sı akut (ortalama yaş: 35.08±10.877) ve 26'sı kronik (ortalama yaş: 35.58±10.238) non-spesifik boyun ağrısı olan 52 hasta katıldı. Eklem hareket açıklığı ve eklem pozisyon hissi, bir iPhone uygulaması olan Goniometer-Pro (G-Pro) kullanılarak ölçüldü. Dayanıklılık, derin fleksör kas dayanıklılık testi ile ölçüldü. Ağrı şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS), hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Skalası (TKS), özürlülük düzeyi Boyun Özür İndeksi (BÖİ) ve fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa) ile değerlendirildi. Çalışmada toplanan verilerin istatistiksel analizi için SPSS 20.0 programı kullanıldı. Akut ve kronik boyun ağrısı olan bireylerde hareket korkusu ve eklem pozisyon hissi açısından anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, kinesiophobia, proprioception, pain, and quality of life were evaluated in patients with non-specific acute and chronic neck pain. 52 patients, 26 with acute (mean age: 35.08±10.877) and 26 with chronic (mean age: 35.58±10.238) non-specific neck pain, who applied to Yeditepe University Hospital in Istanbul participated in this study. Joint range of motion and joint position sense were measured using the Goniometer-Pro (G-Pro), an iPhone application. Endurance was measured with the deep flexor muscle endurance test. The Neck Disability Index (BDI), the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), the Visual Analog Scale (VAS), and the International Physical Activity Questionnaire were used to determine the intensity of the pain, the fear of movement, the level of disability, and the level of physical activity (IPAQ). The study's data were statistically analyzed using the SPSS 20.0 program. Individuals with acute and chronic neck pain showed no significant difference in their sense of joint position or fear of movement.