Instructors' challenges and coping strategies in English medium instruction classes in Kuwait
Eğitmenlerin zorlukları ve başa çıkma stratejileri Kuveyt'te İngilizce eğitim sınıflarında
  1. Tez No: 786577
  2. Yazar: HAZEM KAIROUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Son yirmi yılda, Kuveyt de dahil olmak üzere birçok ülkede EMI'nin katlanarak büyümesi durdurulamaz bir tren olarak görülüyor. Öğrenenlerin zorlukları üzerine önemli sayıda araştırma yapılmış olmasına rağmen, özellikle Kuveyt'te içerik öğretim görevlilerinin karşılaştığı zorlukları araştıran çok az çalışma vardır. Bu çalışma, öğretim görevlilerinin EMI sınıflarını öğretirken karşılaştıkları engellere ilişkin içgörü sağlamayı ve öğretmenlerin bu tür zorlukların üstesinden gelmek için kullandıkları en etkili stratejileri vurgulamayı amaçlamaktadır. Anketleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeleri birleştiren karma yöntem tasarımı uygulandı. Kuveyt Üniversitesi'nde EMI dersleri veren 59 içerik eğitmeni bu çalışmaya katılmıştır. Anketler Google Forms aracılığıyla gerçekleştirilmiş ve 6 gönüllü ile Yüz Yüze yarı yapılandırılmış görüşmeler düzenlenmiştir. Anket verileri tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Görüşmeler kaydedilmiş, yazıya dökülmüş ve kodlanmıştır. İstatistiksel çıkarımlar, öğrencileri kendilerini İngilizce tartışmaya teşvik ettiğini ve onları EMI eğitmenleri için en büyük zorluklar olarak bağımsız çalışmaya teşvik ettiğini bildiriyor. Niteliksel veriler, öğrencilerin dil yeterliliklerini, katılımlarını ve değerlendirmelerini en çok dile getirilen zorluklar olarak ortaya çıkardı. Sonuçlar ayrıca teknik kelimelerin tanımlarını ve örneklerini sağlama, kod değiştirme, üniversite dışından yardım ve geri bildirim sağlamanın EMI akademisyenleri tarafından uygulanan en önemli stratejiler olduğunu ortaya koydu. Bu çalışma, bilgilendirilmiş politikaların EMI sınıflarında daha iyi öğrenme ve öğretim sonuçları sağlamak için EMI eğitmenlerini desteklemesine yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
In the last two decades, the exponential growth of EMI in many countries including Kuwait is regarded as an unstoppable train. Although a considerable body of research has been established on learners' difficulties, few studies have explored the challenges content lecturers face, especially in Kuwait. This study aims to provide insights into the obstacles lecturers experience while teaching EMI classes and highlight teachers' most efficient strategies to overcome such difficulties. A mixed-methods design combined questionnaires and semi-structured interviews was implemented. 59 content instructors teaching EMI classes at Kuwait University participated in this study. The questionnaires were conducted via Google Forms and semi-structured interviews were arranged Face-to-Face for 6 volunteers. The questionnaire data were analyzed by using descriptive statistics. The interviews were recorded, transcribed, and coded. The statistical inferences reports promoting students to discuss themselves in English and encouraging them to study independently as the highest challenges for EMI instructors. Qualitative data revealed students' language proficiency, engagement, and assessment as the top articulated challenges. Results also yielded providing definitions and exemplification of technical words, code-switching, outside of university assistance, and providing feedback as the top strategies implemented by EMI academics. This study helps the informed policies to support EMI instructors to ensure better learning and teaching outcomes in EMI classes.