Recent progress in nanomaterials for gene delivery applications
Gen salınımı uygulamaları için nanomateryallerdeki son ilerlemeler
- Tez No: 786591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. WENJİ DONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Washington State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 19
Özet
Nanoteknolojiye dayalı gen iletimi, hedeflenen gen iletimi uygulamalarında kullanılacak olan nanomateryallerin sentezi, karakterizasyonu ve işlevselliği ile ilgilenen nano-tıp bölümüdür. Nanoteknolojiye dayalı gen iletimi sistemleri; nörolojik bozukluklar, kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve kazanılmış immün yetmezlik sendromu (AIDS) de dahil olmak üzere fatal kalıtsal ve kazanılmış hastalıkları tedavi etmek için büyük umut vadetmektedir. Bununla birlikte, bunların klinik uygulamalarda kullanılması hala tartışılmaktadır. Bugüne kadar, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) nanomateryallerin bilinmeyen uzun süreli toksisitesi ve in vivo düşük gen transfeksiyon etkinliği nedeniyle hiçbir gen iletim sistemini onaylamamıştır. Viral vektörlerle karşılaştırıldığında viral olmayan gen iletim vektörleri ciddi bir immün tepkiyi önlemede önemli olan düşük bir önceden var olan immünojenisite ile karakterize edilirler. Ayrıca, viral olmayan vektörler daha yüksek yükleme kapasitesi ve üretim kolaylığı sağlarlar. Bu nedenlerle, bu inceleme makalesi lipitlere, polimerlere, grafen ve diğer inorganik nanopartiküllere dayalı olanlar da dahil olmak üzere viral olmayan gen iletim sistemlerinin uygulamalarına odaklanmaktadır ve gen tedavisine yönelik nanomateryallerdeki son gelişmeleri tartışmaktadır. Bu nanomateryallerin sentezlenmesi yöntemleri materyal bilimi bakış açısıyla kısaca açıklanmıştır. Ayrıca, nanomateryal temelli gen iletim sistemlerinin in vivo uygulamalarına ilişkin zorluklar, kritik hususlar ve endişeler de ele alınmıştır. Bu makalenin, literatürün kapsamlı bir incelemesi olmadığı unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology-based gene delivery is the division of nanomedicine concerned with the synthesis, characterization, and functionalization of nanomaterials to be used in targeted-gene delivery applications. Nanomaterial-based gene delivery systems hold great promise for curing fatal inherited and acquired diseases, including neurological disorders, cancer, cardiovascular diseases, and acquired immunodeficiency syndrome (AIDS). However, their use in clinical applications is still controversial. To date, the Food and Drug Administration (FDA) has not approved any gene delivery system because of the unknown long-term toxicity and the low gene transfection efficiency of nanomaterials in vivo. Compared to viral vectors, nonviral gene delivery vectors are characterized by a low preexisting immunogenicity, which is important for preventing a severe immune response. In addition, nonviral vectors provide higher loading capacity and ease of fabrication. For these reasons, this review article focuses on applications of nonviral gene delivery systems, including those based on lipids, polymers, graphene, and other inorganic nanoparticles, and discusses recent advances in nanomaterials for gene therapy. Methods of synthesizing these nanomaterials are briefly described from a materials science perspective. Also, challenges, critical issues, and concerns about the in vivo applications of nanomaterial-based gene delivery systems are discussed. It should be noted that this article is not a comprehensive review of the literature.