Sefalosporin grubu ilaçlardan sefotaksim'in bor-katkılı elmas elektrot ile voltametrik tayini
Voltammetric determination of cefotaxime, a cephalosporin group drug, with boron-doped diamond electrode
- Tez No: 786594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TALAY PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, ß-Laktam ailesinin yarı sentetik antibiyotik grubu olan üçüncü nesil Sefalosporinlerden olan sefotaksim'in, anodik ön işlem görmüş bor katkılı elmas elektrot (APT-BDDE) ile elektrokimyasal analizleri geniş bir pH aralığında kare dalga (KD) ve dönüşümlü voltametri (DV) teknikleri ile incelenmiştir. Analitik çalışmalardan önce, BDD elektrodunun performansını etkileyen faktörler detaylı çalışıldıktan sonra, ortamın pH'si tarama hızının etkisi, seçicilik ve yöntem parametrelerinin etkisi detaylı olarak araştırılmıştır. Bu analizlerden, sefotaksim etken maddesinin iyi belirlenmiş yükseltgenme pik basamaklarının gerilimleri sırasıyla, yaklaşık olarak 1.1 ve 0.9 V olarak belirlenmiştir. KDV teknik kullanılarak, çalışma aralığı 1-20 μg mL-1 ( 2.1×10-6 – 4.2×10-5 M) aralığında doğrusallık olduğu belirlemiş ve pH 2.5 fosfat tamponu çözeltisi içinde gözlenebilme sınırı 0.22 μg mL-1 (4.6×10-7 M) olarak bulunmuştur. Önerilen KDV tekniği ile ilaç formulasyonuna uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical analyzes of cefotaxime, one of the third-generation cephalosporins, the semi-synthetic antibiotic group of the -Lactam family, with an anodic pre-treated boron-doped diamond electrode (APT-BDDE) were investigated using square wave (SWV) and cyclic voltammetry (CV) techniques in a wide pH range. Before the analytical studies, after the factors affecting the performance of the BDD electrode were studied in detail, the pH of the medium, the effect of the scan rate, interference, and the effect of the method parameters were investigated in detail. From these analyses, the voltages of the well-defined oxidation peak steps of the active ingredient cefotaxime well-defined oxidation peak steps as 1.1 and 0.9 V, respectively. Using the SWV technique, linearity was determined in the working range of 1-20 μg mL-1 (2.1×10-6 – 4.2×10-5 M), and the detection limit in pH 2.5 phosphate buffer solution was 0.22 μg mL-1 (4.6×10-7 M) was found. The proposed SWV technique was applied to the drug formulation.