Enterik bakterilerde plazmide bağlı antibiyotik direncinin araştırılması
Detection of plasmid originated antibiotic resistance in enterobacteriaceae
  1. Tez No: 86790
  2. Yazar: ŞEBNEM NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
7. ÖZET Enterobacteriaceae familyasına ait 64 susun (E.coli; 28, Proteus sp.; 17, Klebsiella sp.; 15, Enterobacter sp.; 4) plazmite bağlı antibiyotik dirençleri ve türler arası gen transferi üzerinde çalışıldı. Suşlann antibiyotik profilleri ve plazmit içerikleri belirlendi Ampisiline dirençli plazmit içeren 25 suşda transformasyon ve konjugasyon ile antibiyotik direnç genlerinin türler arası aktarımı araştırıldı. Enterik bakteri suşlanndan plazmit izolasyonu alkali lizis metodu, CsCl ultra santrifüj yöntemi ile yapıldı. İzole edilen plazmitler E.coli JM109 ve C600 suşlarma transformasyon ve konjugasyon mekanizmalarıyla aktarıldı. Transfer olan plazmit DNA'lar tekrar izole edilerek, restriksiyon endonükleazlarla kesildi. Agaroz jel elektroforezi ile gösterildi. Transformant ve transkonjugant suşlann antibiyotik profilleri belirlendi. Beta-laktam, sefalosporin, monobaktam, aminoglikozit grubu antibiyotiklere direnç genlerinin enterik bakterilerde plazmitlere bağlı aktanldığı bulundu.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Plasmid dependent resistance and gene transfer between species were studied among 64 strains (E.coli; 28, Proteus sp; 17, Klebsiella sp; 15, Enterobacter sp; 4) from Enterobacteriaceae group. Plasmid isolations were demonstrated by using alkali lysis and CsCl ultra centrifugation methods and plasmid DNAs were shown by agarose gel electrophoresis. By using transformation and conjugation mechanisms, the plasmids carrying resistance genes transferred to E.coli JM109 and C600 laboratory strains. The plasmids re- isolated and were digested with restriction endonucleases. Antibiotic profiles of transformants and transconjugants're apprised. Beta-lactam, cephalosporin, monobactam, aminoglycoside and quinolone resistance were found.