Türkçe dil alanları için uyarlanmış etkinlik örnekleri
Adapted activity samples for Turkish language domains
- Tez No: 786613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ BASKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Türkçe dersinde bilgi aktarımından ziyade becerilerin geliştirilmesine odaklanılmaktadır. Bu yüzden dil alanlarının (okuma, yazma, dinleme, konuşma, dil bilgisi, kelime öğretimi) geliştirilmesinde yeni etkinliklere, farklı bir yaklaşımla hazırlanmış öğrenme tasarılarına her zaman ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı, yabancı kaynaklarda yer alan beceri temelli etkinliklerin Türkçe dersinde kullanılabilecek şekilde uyarlanmasıdır. Bu kapsamda, dil öğretiminde yer alan temel becerilerden okuma, yazma, dinleme ve konuşma ile alt beceriler olan dil bilgisi ve kelime öğretimi kategorilerine yönelik kaynaklar taranmıştır. Yabancı kaynaklardan elde edilen ders etkinliklerinden Türkiye'deki ders kitaplarında var olmayanlar derlenmiş, Türkçe dersine uyarlanmış ve belirli bir düzen takip edilerek sınıflandırılmıştır. Bu düzen, beceri performanslarına dayanmaktadır. Etkinlikler genellikle basit becerilerden daha karmaşık ve kapsamlı becerilere doğru sıralanmıştır. Türkçe dersine uyarlanan etkinliklerin seçiminde etkinliklerin belirli bir bilgiyi ölçmesi, etkinliklerin güncel ve uygulanabilir olması, sınıf içinde uygulanabilecek kısalıkta olması gibi ölçütler göz önünde bulundurulmuştur. Uyarlama esnasında etkinliklerin çeşitlilik, etkinlik, güncellik, değiştirilebilirlik, anlaşılabilirlik arz etmesi için alan uzmanlarına danışılmış, onların dönütleri doğrultusunda da düzeltme ve eklemeler yapılmıştır. Çalışma sonucunda Türkçe derslerinde öğretmenlerin her seviyede ve beceride en az bir etkinliği bulabilecekleri bir eser elde edilmiştir. Öğretmenler buradaki etkinlikleri kendi sınıflarında uygulayabilecekleri gibi bunları kendi sınıflarına uyarlayabilirler. Bu uygulama veya uyarlamalar onlara geleneksel ölçme ve değerlendirme yöntemlerinden kurtulma, yenilikçi alternatifler ile dersi işleme, dil becerilerini etkinlik temelli geliştirme gibi modern eğitim imkanları sunacaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkish Language courses, developing skills is focused rather than the transferring information. Therefore, new activities and learning schemas prepared with a different approach are always needed in the development of language domains (reading, writing, listening, speaking, grammar, vocabulary teaching). The aim of this study is to adapt the skill -based activities that exist in language teaching of foreign literature in a way that can be used in Turkish Language courses. In this context, the resources for language teaching basic skills; reading, writing, listening, and speaking and subskills; grammar and vocabulary in foreign literature are scanned. Among activities obtained from foreign literature those who do not exist in textbooks in Turkey were compiled, adapted to Turkish Language courses, and classified by following a certain order. This order is based on skill performances. Activities are usually listed from simple towards more complex and comprehensive skills. In the selection of the activities adapted to the Turkish Language courses, some criteria are taken into consideration such as assessing a certain information, currency, and practicality, being brief enough to use in the classroom. During the adaptation, the field experts were consulted for diversity, efficiency, currency, alterability and comprehensibility of activities and corrections and additions were made in line with their feedback. As a result of the study, a collection was built for Turkish Language courses where teachers can find at least one activity at all levels and skills. Teachers can apply these activities here in their own classes, as well as adapt them to their classes. These applications or adaptations will provide them with modern education opportunities such as getting rid of traditional assessment and evaluation methods, processing innovative alternatives and activity-based language skill development.