Üniversite son sınıf öğrencilerinin kariyer stresi ve umutsuzluk düzeylerinin akış yaşantılarına etkisi
The effect of career stress and hopelessness levels on flow experiences of undergraduate student
- Tez No: 786628
- Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Geleceğe yön verecek bireyler olan gençlere iş alanları açarak üniversiteden mezun olur olmaz istihdam sağlamak, ülkemiz koşullarında gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bir yandan başarıyla mezun olmaya çabalarken diğer yandan geleceğini planlamaya çalışan son sınıf öğrencilerinin derste motivasyonları ve konsantrasyonlarını etkileyen pek çok sebep sıralanabilir. Kariyer stresi ve umutsuzluk en önemli sebeplerdendir. Bu çalışmanın amacı öğrencilerin kariyer stresi ve umutsuzluk düzeylerinin, bazı kaynaklarda optimal performans duygu durumu veya optimal deneyim olarak geçen, net hedefler ve tam odaklanma gibi kavramların en önemli unsur olduğu akış yaşantılarına etkisi incelenecektir. Araştırmada üniversite son sınıfta okumakta olan %53,3'ü kadın, %46,7'si erkek olmak üzere 285 katılımcı yer almaktadır. Katılımcılar, kişisel bilgilerinin sorulduğu demografik bilgi formu, kariyer stresi ölçeği, beck umutsuzluk ölçeği ve akış yaşantısı ölçeğini içeren çevrimiçi bir form doldurmuşlardır. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 22.0 programında yapılmıştır. Analiz aşamasında iki grup arasındaki farklılıkların analiz edilmesinde“Bağımsız Örneklem t-Testi”, üç veya daha fazla grup arasındaki farklar için“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler“Pearson Korelasyon Katsayısı”ile etkiler ise“Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi”ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre öğrencilerin kariyer stresi düzeyleri umutsuzluk düzeyleri ve akış yaşantısı düzeyleri, uygulanan demografik bilgi formundan elde edilen veriler sonucunda kişisel özelliklerine göre farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Öğrencilerin kariyer stresi düzeyleri arttıkça akış yaşantı düzeyleri azalmakta, akış yaşantısı alt ölçeği olan kaygı düzeylerinin ise artmakta olduğu ve umutsuzluk düzeyleri arttıkça akış yaşantısı düzeylerinin azalmakta, akış yaşantısı alt ölçeği olan kaygı düzeylerinin ise artmakta olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is getting harder and harder to provide employment as soon as they graduate from university by opening job fields for young people, who are individuals who will shape the future, in our country's conditions. There are many reasons that affect the motivation and concentration of senior students who are trying to plan their future while trying to graduate successfully. Career stress and hopelessness are among the most important causes. The aim of this study is to examine the effects of students' career stress and hopelessness levels on their akış experiences, which are defined as optimal performance mood or optimal experience in some sources, and concepts such as clear goals and full focus are the most important factors. There are 285 participants in the research, 53.3% of whom are female and 46.7% are male, who are studying in the last year of university. Participants filled out an online form including demographic information form, career stress scale, beck hopelessness scale and akış life scale. Statistical analyzes were made in IBM SPSS Statistics 22.0 program. The“Independent Sample t-Test”was used to analyze the differences between the two groups, and the“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”test was used for the differences between 3 or more groups. The relations between the variables were examined with the“Pearson Correlation Coefficient”and the effects were examined with the“Multiple Linear Regression Analysis”. According to the results of the research, it was observed that the career stress levels, hopelessness levels and akış life levels of the students differ according to their personal characteristics as a result of the data obtained from the demographic information form applied. It has been determined that as career stress levels of students increase, their level of akış experience decreases, their anxiety level, which is a akış experience subscale, increases, and as their hopelessness level increases, their akış experience level decreases, while their anxiety level, which is a akış experience subscale, increases.