Tipografi mekân ilişkisi üzerine alan kurgu ve deneysel uygulama örnekleri
Field arrangement and experimental application examples on typography space relationship
  1. Tez No: 786642
  2. Yazar: TUBA BİLİRDÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERHAN TARLAKAZAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sanatçının eseriyle, izleyicisiyle ve mekânıyla beraber iletişim sürecinin irdelendiği 'katılımcı-izleyici' kavramının ortaya çıkması, yakın geçmiş ve günümüzde hayli önem kazanmıştır. Bu bağlamda, eser; çevresiyle, sergilendiği mekânla bütünleşen, anlam kazanan bir duruma gelmiştir. Tipografi de bu ortam içerisinde önemli bir yere sahip olan tasarım unsuru ve etkili bir iletişim elemanıdır. Tipografi mekân ilişkisinin etkisini ve o etkinin potansiyelini açığa çıkarmak için yapılan bu araştırma; alan kurgularında, tipografik unsurların önemini ortaya koymak ve tipografik yerleştirmeler yoluyla katılımcılar ile sessiz bir iletişim kurulabileceğini göstermek adına deneysel bir yerleştirme uygulamasıdır. Araştırmanın amacı; yazıya boyut, hareket, renk, ışık, fotoğraf, video gibi olgular ekleyerek fikrin, durumun, özetle farkındalığın arttırılmasını sağlamaktır. Araştırmanın ilk üç bölümünde, tipografi ve enstalasyon kavramları ele alınmış, tipografik alan kurgular üzerine çalışan örnek sanatçı ve eserleri incelenerek, üç boyutlu bir mekânda, tipografi ile enstalasyon arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. 'Algısal deneyimi' konu alan, enstalasyonu diğer sanatlardan ayıran en önemli faktörlerden biri 'mekân' kavramıdır. Mekân ve zaman kavramına, araştırmanın dördüncü bölümde; Tipografi ve alan kurguda sanatsal pratiklerinin alt başlıkları içerisinde yer verilmiştir. Tipografi ve enstalasyon arasında birbirini tetikleyen, geliştiren, büyüten ilişki, araştırmanın odak noktasıdır. Araştırma konusunun oluşumunda, tipografi gibi güçlü bir iletişim kanalı ile izleyicide, derin ve kalıcı izler bırakarak, onların sosyal olaylara farkındalık yaratma çabasına girmelerini sağlamak düşüncesi etken olmuştur. Çalışmanın beşinci bölümünde çalışmanın deneysel içeriğini oluşturan; kadına şiddet konulu tipografik alan kurgu denemesi için üretilen eserlerin yer aldığı sergi düzenlemesine yer verilmiştir. Yerleştirmeler ile tipografi ve enstalasyon arasındaki etkili iletişim gücü bağlamında, ortaya konulan eserler üzerinden son yıllarda daha da artan bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkan kadına şiddet konusunda farkındalık yaratılması amaçlanmıştır. Araştırmacı tarafından 10 adet tipografik eser üretilerek, Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi içerisinde kurgusal düzenlemeyle 16-19 Şubat 2023 tarihleri arasında izleyicinin dikkatlerine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The emergence of the concept of 'participant-audience', in which the communication process of the artist with his work, audience and place is examined, has gained great importance in the recent past and today. In this context, the work has become integrated with its surroundings and the place where it is exhibited, gaining meaning. Typography is a design element, an effective communication element that has an important place in this environment. This research, which was compiled in order to reveal the effect of typography in a space and the potential of that effect, is to apply an experimental installation in order to show that typographical elements can be included, typography can be the language of that space, and a silent communication can be established with the participants. Purpose of the research; It is to describe the idea, the situation and, in short, the creation of awareness by adding facts such as size, movement, color, light, photography, video to typography. In the first three chapters of the research, the relationship between typography and installation in a three-dimensional space was tried to be determined. One of the most important factors that distinguishes the installation, which is about 'perceptual experience', from other arts is the concept of 'space'. The concept of space, in the fourth part of the research; Typography and Field Fiction are included in the subtitles of Artistic Practices. The relationship between typography and installation that triggers, develops and magnifies each other is the focus of the research. In the formation of the research topic, with a strong communication channel such as typography, it is to leave deep and permanent traces on the audience when desired, and to enable them to engage in an effort to raise awareness of social events. In the fifth part of the study, in the context of the installations on a Typographic Field Fiction Experiment (Violence Against Women) and the effective communication power between typography and installation, awareness of violence against women was created through the works put forward. 10 typographic works were produced by the researcher and presented to the attention of the audience between 16-19 February 2023 with a fictional arrangement in the Exhibition Hall of the Faculty of Fine Arts of Kastamonu University.