Ergenlerde bilinçli farkındalık ile belirsizliğe tahammülsüzlük ve öznel zindelik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relations between, mindfulness with intolerance of uncertainty and subjective vitality in adolescents
  1. Tez No: 786643
  2. Yazar: FİLİZ DAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, ergenlerde bilinçli farkındalık ile belirsizliğe tahammülsüzlük ve öznel zindelik arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili, Ümraniye ilçesinde öğrenim gören 238'i kadın 182'si erkek olmak üzere 420 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”,“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği”ve“Öznel Zindelik Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin analizi ve yorumlanması için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Grup t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularında ergenlerin bilinçli farkındalık, belirsizliğe tahammülsüzlük ve öznel zindelik düzeylerinin cinsiyet, anne-baba tutumu ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı belirlenmiştir. Bilinçli farkındalık ile belirsizliğe tahammülsüzlük arasında negatif yönde anlamlı ilişki, bilinçli farkındalık ile öznel zindelik arasında pozitif yönde anlamlı ilişki ve belirsizliğe tahammülsüzlük ile öznel zindelik arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca bilinçli farkındalığın belirsizliğe tahammülsüzlüğü negatif yönde ve öznel zindeliği pozitif yönde anlamlı şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between mindfulness, intolerance of uncertainty and subjective vitality in adolescents was investigated. Relational scanning method, one of the quantitative research models, was used in the research. The study group consists of 420 high school students which are, 238 women and 182 men who currently are studying in Ümraniye which is a district in Istanbul.“Personal Information Form”,“Mindful Attention Awareness Scale ”,“Intolerance of Uncertainty Scale”and“Subjective Vitality Scale”were used as data collection tools in the research. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25 package program was used for the analysis and interpretation of the data obtained from the scales. Independent Group t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis and Simple Linear Regression Analysis were used in the analysis of the data. In the research findings, it has been determined that mindfulness, intolerance of uncertainty and subjective vitality levels of the adolescents differed significantly according to the variables of gender, parental attitude and class-level. There was found that a negative significant relationship between mindfulness and intolerance of uncertainty, a positive significant relationship between mindfulness and subjective vitality, and a negative significant relationship between intolerance of uncertainty and subjective vitality. In addition, it was determined that mindfulness significantly predicted intolerance of uncertainty negatively and subjective vitality positively.