Sağlıkta akreditasyon denetçilerinin sağlık hizmetleri akreditasyonuna bakış açılarının incelenmesi
Investigation of healthcare accreditation auditors' perspectives on healthcare accreditation
- Tez No: 786665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknolojinin ve uygulamaların hızla gelişmesi ile beraber sağlık hizmetlerindeki beklenti yükselmiş, sağlık hizmetlerine verilen önem de her geçen gün artmıştır. Bu durum kalite ve akreditasyona olan ilgiyi de beraberinde getirmiş, üzerinde sıkça durulan iki kavram haline dönüştürmüştür. Çalışmada kalite ve akreditasyon kavramları açıklanarak Dünyadaki akreditasyon sistemi ve kuruluşlarından bahsedilip Türkiye'de Sağlık Hizmetlerindeki Akreditasyon Sürecinin oluşumunun incelenmesi ve Sağlıkta Akreditasyon Denetçilerinin (SAD) Sağlık Hizmetleri Akreditasyonuna Bakış Açılarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmada yer alan veriler görüşme tekniği kullanılarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formunda yer alan 5 soru aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında katılımcıların belirlenmesinde kartopu örnekleme tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda 15 SAD ile görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılar ile görüşmeler; yüz yüze, görüntülü ve telefonla gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen görüşmelerde ses kayıtları tutulmuş, tutulan ses kayıtları yazıya dökülmüş, elde edilen veriler MAXQDA programı ile kodlanarak analizleri yapılıştır. Araştırma da gerçekleştirilen içerik analizinde 5 kapsayıcı tema ve 17 kod belirlenmiştir. Çözümleme sonucunda elde edilen bulgularla literatürde yer alan ilgili çalışma sonuçları tartışılmış, sonuç ve önerilere ulaşılmıştır. SAD'lar sağlıkta akreditasyon hizmetlerini ve bu kapsamda gerçekleştirilen faaliyetleri çok yönlü olarak değerlendirmiş ve ağırlıklı olarak olumlu ele almışlardır. Akreditasyon sürecinin sağlık kuruluşlarına olumlu katkılar vereceğini, kurumsal gelişim sağlayacağını, akreditasyon sürecini gerekli olarak gördüklerini, akreditasyonun kurumların finansal performansını olumlu olarak etkileyeceğini ve akreditasyon hizmetlerinin sağlık kuruluşlarınca uygulanabilir olduğunu net bir şekilde ifade etmişlerdir. Bununla beraber SAD'ların akreditasyon sürecinin finansal başlıkları ağırlıklı olmak üzere hasta potansiyeli, yönetici bakış açısı, standartların karşılanması, mali yük, başvuru ücreti konularında/başlıklarında görüş ayrılıkları yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Expectation in healthcare services has increased and the importance given to healthcare services has grown day by day with the help of rapid development in technology and applications. With this, 'quality' and 'accreditation' have become popular concepts to be focused on frequently. In this study, our aim is to define quality and accreditation, to discuss accreditation system and institutes in the world and Turkey, to study the formation of Healthcare Accreditation Process in Turkey, and to examine perspectives of Health Accreditation Auditors (HAA) on Healthcare Accreditation. In our study, the case study design, one of the qualitative research methods, was used. The data in the study were collected through 5 questions in the semi-structured interview form prepared using the interview technique. Snowball sampling technique was used to determine the participants within the scope of the research. In this context, interviews were held with 15 HAAs. Interviews with the participants; face-to-face, video and telephone. During the interviews, audio recordings were kept, the recorded audio recordings were written down, the data obtained were coded with the MAXQDA program and analyzed. In the content analysis carried out in the research, 5 overarching themes and 17 codes were determined. With the findings obtained as a result of the analysis, the results of the relevant studies in the literature were discussed, and conclusions and recommendations were reached. HAAs evaluated the accreditation services in health and the activities carried out in this context in a multi-faceted manner, and they mainly approached them positively. They clearly stated that the accreditation process will make positive contributions to health institutions, provide institutional development, see the accreditation process as necessary, that accreditation will positively affect the financial performance of institutions and that accreditation services can be applied by health institutions. In addition, it has been determined that HAAs have differences of opinion on the topics/headings of the accreditation process, mainly on the financial topics, patient potential, manager's perspective, meeting standards, financial burden, application fee.