Suprakostal mini perkütan nefrolitotomi(M-PCNL) ameliyatı yapılan hastalarda akciğer komplikasyonlarının saptanmasında postoperatif rutin akciğer görüntülemesinin gerekliliği
- Tez No: 786664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 22
Özet
Amaç: Suprakostal mini perkutan nefrolitotomi(m-pcnl) ameliyatı yapılan hastalarda akciğer komplikasyonlarınn saptanmasında rutin postoperatif akciğer görüntülemesinin gerekliliğinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2017-2022 tarihleri arasında suprakostal (11 ve 12. kotlar arası) m-pcnl yapılan hastaların verileri retrospektif olarak değerlendirildi. On sekiz yaş altı, böbrek ve iskelet sistemi anomalisi olan ve aktif akciğer hastalığı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışma kriterlerine uyan 112 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar rutin postoperatif posteroanterior akciğer(PA AC) grafisi çekilen ve çekilmeyen olarak iki gruba ayrıldı. Grup 1'de bulunan 40 hastaya postoperatif 4.saatte yatak başında rutin PA AC grafisi çekildi. Grup 2'de bulunan 72 hastaya ise solunum semptomları varlığında PA AC grafisi çekildi. İki grubun komplikasyon ve operatif verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama yaş, grup 1'de 44,3±11,4, grup 2'de 42,6±13,1 olarak hesaplandı(p=0,102). Taş boyutu grup 1'de 30,8±8,6 mm, grup 2'de 24,8±8,4 mm olarak saptandı (p=0,313). Komplikasyonlar değerlendirildiğinde grup 1'de 4(%10) hastada, grup 2'de 3(%4) hastada postoperatif dönemde ateş gelişti (p=0,246). Grup 1'deki 4(%10) hastanın rutin postoperatif PA AC grafisinde minimal efüzyon tespit edildi ancak semptom olmaması nedeniyle ek bir girişim veya tedavi planlanmadı. Efüzyon tespit edilen bu hastaların takibinde 1(%2,5) hastada postoperatif 36.saatte semptom gelişmesi üzerine tekrar yapılan PA AC grafisinde hidropnömotoraks saptandı ve toraks tüpü takıldı. Grup 2'de postoperatif solunum semptomları gelişmesi nedeniyle 4(%5) hastaya PA AC grafisi çekildi. Bu hastalardan 16.saatte semptom gelişen 1(%1,3) hastada anlamlı pnömotoraks saptanması üzerine toraks tüpü ile tedavi edildi. Toraks tüpü takılması açısından her iki grup arasında anlamlı fark yoktu (Grup 1 %2,5 vs grup 2 %1,3, p=0,671 ). Sonuç: Çalışmamızda suprakostal akses ile m-pcnl yapılan hastalarda gelişebilecek olası akciğer komplikasyonlarını erken teşhis edebilmek için rutin postoperatif PA AC grafisi çekilmesinin ek katkısı saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the necessity of routine postoperative lung imaging in the detection of pulmonary complications in patients who underwent supracostal mini percutaneous nephrolithotomy (m-pcnl) surgery. Materials and Methods: The data of patients who underwent supracostal (between the 11th and 12th ribs) m-pcnl in our clinic between 2017-2022 were evaluated retrospectively. Patients under the age of 18, with kidney and skeletal system anomalies, and active lung disease were excluded from the study. 112 patients who met the study criteria were included in the study. The patients were divided into two groups as routine postoperative posteroanterior lung (CXR) radiographs were taken and those who did not. Forty patients in Group 1 underwent routine CXR radiographs at the bedside at the postoperative 4th hour. In the presence of respiratory symptoms, CXR radiographs were taken in 72 patients in group 2. Complication and operative data of the two groups were compared. Results: The mean age was calculated as 44.3±11.4 in group 1 and 42.6±13.1 in group 2 (p=0.102). The stone size was 30.8±8.6 mm in group 1 and 24.8±8.4 mm in group 2 (p=0.313). When complications were evaluated, fever developed in the postoperative period in 4 (10%) patients in group 1 and in 3 (4%) patients in group 2 (p=0.246). Minimal effusion was detected in the routine postoperative CXR of 4 (10%) patients in Group 1, but no additional intervention or treatment was planned due to the absence of symptoms. In the follow-up of these patients with effusion, hydropneumothorax was detected in the CXR radiograph performed again after symptom development at the postoperative 36th hour in 1 (2.5%) patient, and a thorax tube was inserted. Due to the development of postoperative respiratory symptoms in group 2, CXR radiographs were taken in 4 (5%) patients. Significant pneumothorax was detected in 1 (1.3%) patient who developed symptoms at the 16th hour, and was treated with a thorax tube. There was no significant difference between the two groups in terms of thorax tube insertion (Group 1 2.5% vs group 2 1.3%, p=0.671). Conclusion: In our study, no additional contribution of routine postoperative CXR was detected in order to detect possible pulmonary complications that may develop in patients who underwent m-pcnl with supracostal access.