Zeolit içeren dental seramikler:mekanik estetik ve mikrobiyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi
Dental ceramics containing zeolite: evaluation of the mechanical aesthetic and microbiological properties
- Tez No: 786683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BAŞAĞAOĞLU DEMİREKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı günümüzde estetik özellikleri sebebiyle yaygın olarak tercih edilen bir dental restorasyon materyali olan IpsTM e.max press isimli seramiğin dış yüzeyini kaplayan glaze tabakasına Ag/Zn/Zeolit eklenmesi ile antibakteriyel ve mekanik özelliklerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışmasında sentezlediğimiz Ag/Zn/Zeolit glaze porseleninin toz kısmına ağırlıkça %0, %1, %2 oranlarında eklenerek her bir test yöntemi için 3'er grup oluşturuldu ve IpsTM e.max press seramiklere uygulandı. Her bir kontrol ve deney grubu örneklerinin mekanik özelliklerini gözlemlemek amacıyla Vickers sertlik testi, profilometre ile yüzey pürüzlülüğü ölçümü ve üç nokta eğme testi uygulandı. Örneklerin Ag/Zn/Zeolit'e bağlı renk değişimlerini ve içeceklere daldırma sonrası renk stabilitelerini gözlemlemek amacıyla spektrofotometre ile renk ölçümleri yapıldı ve ΔE00 değerleri üzerinden kıyaslandı . Çalışma gruplarında S.mutans üzerindeki antibakteriyel özelliklerinin araştırılması amacıyla Direkt Kontakt Test yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the antibacterial and mechanical properties of IpsTM e.max press ceramic, a widely preferred dental restoration material due to its aesthetic appeal, by adding Ag/Zn/Zeolite to the glaze layer covering the outer surface. Materials and Methods: The powder parts of Ag/Zn/Zeolite glaze porcelain, which we synthesized in this thesis, were added at the rates of 0%, 1%, 2% by weight, to determine the performance of IpsTM e.max press ceramics as 3 groups for each test method.Vickers hardness test, surface roughness measurement with a profilometer, and three-point bending test were applied to observe the mechanical properties of each control and experimental group sample. In order to observe the color changes of the samples due to Ag/Zn/Zeolite and their color stability after immersion in beverages, color measurements were made with a spectrophotometer and compared over ΔE00 values.The direct Contact Test method was used to investigate the antibacterial properties of S.mutans in the study groups. Results: The surface roughness of the control group was significantly higher than the study groups (p0.05).