Karbapenem dirençli enterobacterıaceae enfeksiyonu risk faktörleri ve enfeksiyonu olan hastalarda mortalitenin değerlendirilmesi
Carbapenem-resistant enterobacteriaceae infection risk factors and evaluation of mortality in patients with infection
- Tez No: 786682
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL RUHSAR YILMAZ, PROF. DR. EMEL SESLİ ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlar (SHİE) yatış süresinin uzamasına, morbidite ve mortalitede artışa neden olmaktadır. Antibiyotiklere giderek artan direnç nedeniyle Enterobacteriaceae türlerinin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde karbapenem kullanım sıklığı artmıştır. Ancak tüm dünyada ve ülkemizde artan karbapenem dirençli Enterobacteriaceae (KDE) suşları tedavi seçeneklerinin sınırlı olması nedeniyle hayati tehdit oluşturmaktadır. Bu çalışmada KDE ile enfekte olan hastaların demografik özellikleri, enfeksiyon risk faktörleri ve olguların mortalite oranları değerlendirilmiştir. Ocak 2020 – Haziran 2022 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yatan, KDE'ye bağlı enfeksiyon tanısı alan 164 olgu vaka grubu olarak belirlendi. Vaka grubu ile eş zamanlı olarak hastanede yatan, KDE üremesi olmayan 220 olgu kontrol grubu olarak alındı. Karbapenem dirençli Enterobacteriaceae enfeksiyonu olan hastalar karbapenem dirençli Klebsiella pneumoniae (KDKP) ve karbapenem dirençli Escherichia coli (KDEC) enfeksiyonu olarak iki grupta incelendi. Her iki grupta da hastaların demografik özellikleri, enfeksiyon gelişimi açısından hasta ve sağlık bakımı ile ilişkili olası risk faktörleri ve mortalite durumu irdelendi. Karbapenem dirençli K. pneumoniae enfeksiyonu grubunda çok değişkenli analizde YBÜ'de yatış, YBÜ'de yatış süresi, APACHE-II skoru, karbapenem kullanımı ve SVK kullanımı enfeksiyon edinilmesi açısından bağımsız risk faktörleri olarak bulundu. Karbapenem dirençli E. coli enfeksiyonu grubunda çok değişkenli analizde YBÜ'de yatış süresi ve abdominal cerrahi enfeksiyon edinilmesi açısından anlamlı risk faktörleri olarak saptandı. Karbapenem dirençli K. pneumoniae enfeksiyonu grubunda 14 günde, 30 günde ve üç ayda mortalite, KDEC enfeksiyonu grubunda 30 günde ve 90 günde mortalite kontrol grubuna göre istatistiksel olarak önemli derecede yüksek oranda saptandı. Karbapenem dirençli Enterobacteriaceae'nin neden olduğu enfeksiyonlar artmış morbidite ve mortalite ile ilişkili olmaları nedeni ile değiştirilebilir risk faktörleri belirlenmeli ve kontrol önlemleri alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Healthcare-associated infections (HAİ) cause prolongation of hospitalization, and increase in morbidity and mortality. Due to the increasing resistance to antibiotics, the frequency of carbapenem usage has increased in the treatment of infections caused by Enterobacteriaceae species. However, carbapenem-resistant Enterobacteriaceae (CRE) strains, which are increasing all over the world and in our country, are causing life-threatening threat due to the limited treatment options. In this study, demographic characteristics of patients infected with CRE infection, risk factors of this infection and mortality rate of the cases were evaluated. Between January 2020 - June 2022, 164 patients hospitalized in Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Research and Practice Hospital and diagnosed with infection caused by CRE were determined as case group. 220 patients who were hospitalized concurrently with the case group and did not have reproduction CRE in culture were determined as control group. Patients with CRE infection were divided into two groups, as carbapenem resistant Klebsiella pneumoniae (CRKP) and carbapenem resistant Escherichia coli (CREC). Demographic characteristics, patient and healthcare related risk factors in terms of the development of infection and mortality condition were examined for both groups. In the multivariate analysis of the CRKP infection group, following in intensive care unit (ICU), length of stay in the ICU, high APACHE-II score, carbapenem use, and central venous catheter (CVC) use were found to be independent risk factors for acquiring CRKP infection. According to multivariate analysis of the CREC infection group, length of stay in the ICU and abdominal surgery were found as significant risk factors for the acquisition of CREC infection. Mortality at 14 days, 30 days and three months in the CRKP infection group and mortality at 30 days and three months in the CREC infection group was statistically significantly higher than the control group. Because infections caused by CRE are associated with increased morbidity and mortality, modifiable risk factors should be determined and preventative measures regarding those factors should be taken.