İlk akut koroner sendrom atağı geçiren tip 2 diabetes mellitus tanısı olan ve olmayan hastalarda önemli kardiyovasküler olay gelişme sıklığının incelenmesi
Examination of the frequency of major adverse cardiac events in diabetic and non-diabetic patients with their first acute coronary syndrome attack
- Tez No: 872859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DEMİRCİ, DR. İSMAİL GÖKHAN KALAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Tip 2 Diabetes Mellitus (DM), kardiyovasküler hastalık riskini yükselten değiştirilebilir risk faktörleri arasında en önemlilerinden birisidir. Tip 2 DM tanılı hastalarda gelecekteki kardiyovasküler olayların oranı ve akut koroner sendrom (AKS) sonrası mortalite oranları, diyabetik olmayan bireylere göre daha fazladır. Araştırmalar, kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinin istenmeyen önemli kardiyovasküler olay (MACE) gelişimi üzerine etkisini incelemeye devam etmektedir. Biz bu çalışmada, ilk AKS atağı geçiren diyabetik ve non-diyabetik hastalarda MACE gelişme sıklığını ve eşlik eden risk faktörlerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 01.10.2021-31.12.2023 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'ne kesin ilk AKS tanısı ile yatışı yapılan Tip 2 DM olan ve olmayan hastalar dahil edilme kriterlerine göre incelendikten sonra 300 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. DM olan (n=150) ve olmayan (n=150) ardışık ilk AKS hastaları olarak iki grup belirlenmiştir. Yaş, cinsiyet, boy, kilo, beden kitle indeksi (BKİ), aile öyküsü, sigara kullanımı, kronik hastalıkları, koroner anjiografi bulguları, hemogram, glukoz, HbA1c, kan basıncı, kan lipit değerleri kaydedilmiştir. MACE; kardiyak nedenlerle hastaneye yatış, non-kardiyak nedenlerle hastaneye yatış, tekrarlayan KVH gelişimi, koroner revaskülarizasyon, SVO gelişimi, tüm nedenlere bağlı ölüm olarak tanımlanarak iki grubun verileri karşılaştırılmıştır. Analizlerde SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. P değeri
Özet (Çeviri)
Aim: Type 2 Diabetes Mellitus is one of the most important modifiable risk factors that increases the risk of cardiovascular disease. The rate of future cardiovascular events and mortality rates after acute coronary syndrome (ACS) are higher in patients diagnosed with Type 2 DM than in non-diabetic individuals. Research continues to examine the impact of cardiovascular disease risk factors on the development of major adverse cardiovascular events. In this study, we aimed to examine the frequency of MACE development and accompanying risk factors in diabetic and non-diabetic patients who had their first ACS attack. Materials and Methods: Patients with and without Type 2 DM who were admitted to the Istanbul Training and Research Hospital Coronary Intensive Care Unit between 01.10.2021 and 31.12.2023 with a definitive diagnosis of ACS were examined according to the inclusion criteria. Subsequently, 300 patients were included in our study. Two groups were determined: patients with DM (n=150) and patients without DM (n=150) as the first consecutive ACS patients. Age, gender, height, weight, body mass index, family history, smoking, chronic diseases, coronary angiography findings, hemogram, glucose, HbA1c, blood pressure, and blood lipid values were recorded. MACE; It was defined as hospitalization for cardiac reasons, hospitalization for non-cardiac reasons, recurrent cardiovascular system disease development, coronary revascularization, cerebrovascular accident development, and death due to all causes. Afterwards, the data of the two groups were compared. SPSS 27.0 program was used in the analyses. Results with a P value