Türk Ceza Kanunu'nda göçmen kaçakçılığı suçu
The crime of migrant smuggling regulated under the Turkish Criminal Code
- Tez No: 786693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR SEVDİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Disiplinler arası niteliği gereği, pek çok bilim dalında, farklı yönleriyle incelenen göç kavramının ceza hukukundaki görünümlerinden biri de göçmen kaçakçılığı suçudur. Bu suç, TCK'nın Uluslararası Suçlar başlıklı kısmında, 79. maddede düzenlenmektedir. Sınıraşan niteliğiyle çoğunlukla organize şekilde işlenen göçmen kaçakçılığı suçu, tüm dünyada görülebilen küresel bir soruna işaret etmektedir. Hem düzensiz göç hareketleri hem de buna bağlı olarak gelişen göçmen kaçakçılığı faaliyetleri, devletler tarafından sıklıkla bir güvenlik tehdidi olarak algılanmaktadır. Ancak göçmen kaçakçılığı faaliyetleri, yalnızca devletlerin güvenliğini değil, başta yaşam hakkına ve vücut dokunulmazlığına dair riskler olmak üzere göçmenlerin güvenliğini de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, sorunla mücadele edilmesi için, Palermo Sözleşmesi ve bu Sözleşme'ye ek Göçmen Kaçakçılığına Karşı Protokol, taraf devletlere göçmen kaçakçılığının suç olarak düzenlenmesi başta olmak üzere çeşitli yükümlülükler yüklemiştir. Türk Ceza Hukuku'nda da sözleşmeye uygun olarak göçmen kaçakçılığı faaliyetleri suç haline getirilmiştir. Bu çalışmada, bir yandan göçmen kaçakçılığı suçu, Türk Ceza Kanunu bağlamında incelenirken bir yandan da devletin güvenliğine ve insan güvenliğine dair yaklaşımlar ışığında bir incelemeye tabi tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to its interdisciplinary nature, the concept of migration is examined in many disciplines with different aspects and one of its aspects in criminal law is the crime of migrant smuggling. This crime is regulated in Article 79 of the Turkish Criminal Code under the section titled International Crimes. The crime of migrant smuggling which is mostly committed in an organized manner with its transnational nature poses a global problem that may be seen all over the world. Irregular migration movements and the smuggling of migrants within those movements are often perceived as a security threat by states. In the meantime, these activities also heavily affect the security of migrants in various aspects, particularly risks to the right to life and their physical integrity. Within this context, in order to combat this problem, the Palermo Convention and the Protocol against the Smuggling of Migrants supplementing the Convention have imposed various obligations on the parties, especially the criminalization of migrant smuggling. In Turkish Criminal Law, migrant smuggling activities have been criminalized in accordance with the Convention. In this study, the aforementioned crime is examined in the context of the Turkish Criminal Code, while being subjected to an analysis in the light of approaches to state security and human security.