Göçmen kaçakçılığı suçu
The offence of migrant smuggling
  1. Tez No: 976338
  2. Yazar: AHMET BAYBARS ŞİNİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Ekonomik, toplumsal, siyasi sebeplerle bireylerin bir yerleşim yerinden başka bir yerleşim yerine gitmesi göç olarak tanımlanmaktadır. Göç ve seyahat etmeyi birbirinden ayıran temel unsur gidilecek yerde yaşamı sürdürmektir. Tarih boyunca insanlar çeşitli nedenlerle göç etmişlerdir. Bunların başında ekonomik nedenler, savaş ve salgın hastalıklar gelir. Göç hareketlerinin insanların zor şartlar altında yaşadıkları ülkelerden daha iyi yaşam koşulları olan ülkelere doğru olduğu görülmektedir. Son yıllarda dünya genelinde göç hareketlerinde ciddi artış yaşanmış, bu da gelişmiş ülkelere daha katı göç politikaları uygulamaya yöneltmiştir. Artan yasal prosedürleri karşılayamayan göçmenlerin, yasa dışı yollara yöneldikleri gözlemlenmektedir. Bu bağlamda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda göçmen kaçakçılığı suçu 79. maddede düzenlenmiştir. Özellikle 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşıyla artan göçmen kaçakçılığı suçu mevzuatımızda yeni düzenlemeler yapılmasına neden olmuştur. Bu suç, transit ülke olan ülkemizin yanı sıra kaynak ve hedef ülkelerin yasalarını da ihlal etmektedir. Bu nedenle göçmen kaçakçılığı ile ilgili milli hukukumuzdaki ve uluslararası hukuktaki gelişmeler paralellik göstermektedir. Bu çalışmamızda göçmen kaçakçılığı suçu kavramı, ulusal ve uluslararası kaynaklar çerçevesinde incelenmiş, 5237 sayılı ve 765 sayılı Ceza Kanunu düzenlemeleri karşılaştırılmıştır. Suçun seçimlik hareketleri ve nitelikli halleri incelenmiş; maddi menfaat temini özel kastının aranacağı ve teşebbüs aşamasında kalsa dahi suçun tamamlanmış sayılacağı belirtilmiştir. Bu konunun seçilmesinde, Marmaris ve çevresinde söz konusu suç türünün yaygın şekilde karşılaşılan bir problem olması ve pratikte elde edilen deneyimlerin akademik çalışmalarla bütünleştirilmek istenmesi etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Migration is defined as the movement of individuals from one settlement to another for economic, social, or political purposes. The key distinction between migration and travel lies in the intention to continue life in the destination. Throughout history, people have migrated for various reasons, primarily economic hardship, wars, and epidemics. Migration flows predominantly originate from countries where people live under difficult conditions and move toward those offering better living standards. In recent years, global migration has increased substantially, prompting developed countries to adopt more restrictive immigration policies. Migrants unable to comply with increasing legal procedures often resort to illegal means. Migrant smuggling is regulated under Article 79 of the Turkish Penal Code No. 5237. Particularly with the outbreak of the Syrian civil war in 2011, migrant smuggling has intensified, leading to new regulations in legislation. This crime violates the laws of Turkiye as a transit country and those of source and destination countries. Accordingly, developments regarding migrant smuggling in national and international law proceed in parallel. This study examines migrant smuggling within national and international frameworks, comparing the provisions of Penal Code No. 5237 with those of the former Code No. 765. The study analyses the optional and aggravated acts therein, emphasising that obtaining material benefit constitutes a specific intent and that the crime is deemed complete even if it remains at the attempt stage. The topic was chosen due to the prevalence of this crime in Marmaris and the aim of integrating practical experience with academic research.