Türk Ceza Kanunu'nda göçmen kaçaklığı suçu ve göçmen kaçaklığı ile mücadele politikaları
Policies for combating immigrant smuggling crime and immigrant smuggling in the Turkish Penal Code
  1. Tez No: 802051
  2. Yazar: GAMZE ARSLANTÜRK FİGENKAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE ŞİRİN AK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ZORBA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türk Ceza Kanunu'nda Göçmen Kaçakçılığı Suçu ve Göçmen Kaçakçılığı Suçu ile Mücadele Politikaları isimli bu çalışmada, insanın varoluşundan beri en temel eylemi olan 'göç' inceleme konusu yapılmıştır. Sosyolojik olarak pek çok sınıflandırma yolu ile tasnif edilen göç eyleminin ceza hukuku ile temas ettiği nokta 'yasadışı göç 'tür. İç savaş, ekonomik sıkıntılar, iklim krizi gibi pek çok nedenle dünyada her geçen gün göç ve göçmen sayısı artmakta ve ne yazık ki bu göçlerin büyük çoğunluğunun yasadışı yollarla yapıldığı görülmektedir. Yasadışı göç eyleminin temel süjesi olan göçmenler; kimi zaman varılmak istenen veya transit geçilen ülkeye bazı kişi veya kişi gruplarının maddi menfaat karşılığında yardım etmesi ile ulaşmaktadır. İşte tam da bu noktada göçmenler suçun konusu-mağduru olma durumunu geçmekte ve göç kavramının ceza hukukundaki görünümlerinden biri olan göçmen kaçakçılığı suçu meydana gelmektedir. Çalışma göçmen kaçakçılığı suçunu hukuki yönden incelemekle birlikte bu suç ile mücadeleye yönelik değerlendirmeler içermektedir. Bu kapsamda bir çalışmanın yapılabilmesi için öncelikle literatür taraması yapılmış; göç ile göçmen kavramları, göç çeşitleri, yasadışı göç ve uluslararası hukukta göçmen kaçakçılığına ilişkin temel düzenlemeler ile kuruluşlar incelenmiştir. Jeopolitik konumu itibariyle dünyada göç hareketliliğinin yoğun olduğu bir ülke olan Türkiye açısından yasal mevzuat incelenmesi yürürlükte bulunan kanunlar ve kadük olmuş kanunlar açısından karşılaştırma yapılmak suretiyle çalışılmıştır. Göçmen kaçakçılığının, son yıllarda uluslararası gündemin önemli konularından biri olması ve hem kişiler özelinde hem de devletler nezdinde doğan mağduriyetlerin artması bu alanda birtakım politikalar oluşturulmasını gerekli kılmıştır. Geliştirilen mücadele politikalarının, göçmen kaçakçılığı sorununun ele alınış biçimine göre çeşitlilik gösterdiği vurgulanmıştır. Göçmen kaçakçılığı uluslararası örgütlü suç içerisinde değerlendirildiğinde, uygulanmakta olan önlemler uluslararası örgütlü suçla mücadele kapsamındaki önlemlerle örtüşmektedir. Çalışma kapsamında, uygulanan ve uygulanması önerilen mücadele politikaları; Türkiye özelinde incelemeye alınmış, Türkiye'nin yakın ilişkiler içinde olduğu ve göçmen sorununu yakından yaşayan Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya ile Fransa bu kapsamda örnek seçilerek göçmen kaçakçılığı ile ilgili uyguladıkları politikalar yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study titled“The Crime of Smuggling of Migrants in the Turkish Criminal Code and Policies to Combat Smuggling of Migrants”, 'migration', which is the most fundamental action of human beings since its existence, has been the subject of examination. The point where the act of migration, which is sociologically classified in many classifications, comes into contact with criminal law is 'illegal migration'. Due to many reasons such as civil war, economic problems, climate crisis, the number of migration and migrants is increasing day by day in the world and unfortunately, it is seen that most of these migrations are made illegally. Migrants, who are the main subject of illegal migration, sometimes reach the country of destination or transit with the help of individuals or groups of individuals in exchange for material benefits. It is precisely at this point that migrants become the subject-victim of the crime and the crime of migrant smuggling, one of the manifestations of the concept of migration in criminal law, occurs. The study examines the crime of migrant smuggling from a legal perspective and includes evaluations on combating this crime. In order to conduct a study in this context, firstly, a literature review was conducted; the concepts of migration and migrants, types of migration, illegal migration, and the basic regulations and organizations regarding migrant smuggling in international law were examined. Due to its geopolitical position, Türkiye is a country where migration mobility is intense in the world, the legal legislation in terms of Turkey has been studied by making a comparison in terms of laws in force and outdated laws. The fact that migrant smuggling has been one of the most important issues on the international agenda in recent years and the increase in the victimization of both individuals and states has made it necessary to formulate a number of policies in this field. It has been emphasized that the policies developed to combat migrant smuggling vary according to the way the problem of migrant smuggling is addressed. When migrant smuggling is considered within the scope of international organized crime, the measures being implemented overlap with the measures within the scope of combating international organized crime. Within the scope of the study, the policies implemented and proposed to be implemented in the fight against migrant smuggling were examined in the context of Türkiye, and Germany and France, two European Union countries with which Türkiye has close relations and which closely experience the migrant problem, were selected as examples in this context and examined in terms of the policies they implement regarding migrant smuggling.