Renklerin bireyselci ve kolektivist tüketicilerin kalite algısına ve satın alma niyetlerine etkisi
The effect of colors on quality perception and purchasing intentions of individualist and collectivist consumers
  1. Tez No: 786696
  2. Yazar: BUSE TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ESER GEGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Renklerin, insanların karar mekanizmaları üzerinde etkili olduğu tarih boyunca süregelen bir gerçektir. Bir sembol olarak kabul edilen renklerin, iletişim ve etkileşim enstrümanı olarak kullanılması da nitekim yeni bir bilgi değildir. Renklerin yarattığı, sayıları oldukça fazla normatif tutum vardır (dini-kültürel-maddi-ailesel..). Rengin pazarlamadaki rolü oldukça büyük olmasına rağmen bu konu üzerine yapılmış araştırmaların ve çalışan yazarların şaşırtıcı derecede az olması çok dikkat çekicidir. Özellikle çevrimiçi (online) ortamlarda renklerle ilgili büyük bilgi boşlukları vardır. Renklerle ilgili bireysel araştırmalar yaparken konuyu önce toplumsal olarak incelemek bu konunun zeminini daha sağlam oluşturacaktır. Toplumlar, bireysel bireyler ve kolektivist bireyler olmak üzere ikiye ayrılır. Tarih boyunca renklere hem toplumsal hem bireysel açılardan farklı anlamlar yüklenmiştir. Kimi zaman farklı renkler farklı kimlikleri temsil eder. Moda kavramı içerisinde tercih edilen renkler ve bu renklerin kalite algısı, moda anlayışının hazır giyimdeki etkisini ölçmek ve tüketiciler nezdinde bu renklerin kalite başlığı altındaki yansımalarını incelenmesi bu konuda pazarlamacılar açısından yönlendirici olacaktır. Tüm kavramların birleştiği aynı zamanda analiz edilebilecek bir araştırma konusudur.
Özet (Çeviri)
It is an ongoing fact throughout history that colors have an impact on people's decision mechanisms. The use of colors, which are accepted as symbols, as communication and interaction instruments is not new information. There are many normative attitudes created by colors (religious-cultural-material-familial..). Although the role of color in marketing is quite large, it is striking that research and working authors on this subject are surprisingly few. Especially in online environments, there are large information gaps about colors. While doing individual research on colors, examining the subject socially first will form the basis of this subject. Societies are divided into individual individuals and collectivist individuals. Throughout history, different meanings have been attributed to colors from both social and individual perspectives. Sometimes different colors represent different identities. Preferred colors within the concept of fashion and the quality perception of these colors, measuring the effect of fashion understanding on ready-made clothing and examining the reflections of these colors under the title of quality will be a guide for marketers in this regard. It is a research topic that can be analyzed at the same time that all concepts are combined.