Üniversite öğrencilerinin romantik ilişkiler bağlanma stilleri ve empati düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relations between romantic relations, attachment styles and empathy leves among university studens
- Tez No: 786697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada odak olarak alınan konu, üniversitede öğrenim gören bireylerin romantik ilişkiler, bağlanma stilleri ve empati düzeyi arasındaki ilişkilerin bilimsel olarak incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda üniversite öğrencilerinin yakın romantik ilişkilerindeki bağlanma, çocukluk bağlanma stilleri ve ilişkilerinde empati düzeylerine olan ilişki ele alınmıştır. Romantik ilişki kavramıyla çalışmamızda yakın ilişkilerle ilgili çeşitli psikolojik eğilimlerde ele alınmış (bu eğilimler arasında ilişkiye yüksek düzeyde odaklanma durumu, bireylerin ilişki doyumu, bireylerin ilişki korkusu/kaygısı, ilişkide kendine güven duygusu, bireylerde ilişki izlenimi, dışsal ilişki kontrolü, ilişki girişkenliği ve içsel ilişki kontrolü bulunmaktadır) ve araştırmanın amacına ilişkin alt amaç ve hipotezler oluşturulmuştur. Ele alınan değişkenler olan bağlanma stilleri (güvenli, kaygılı ve kaçınan bağlanma) ve empati düzeyi (bilişsel empati, empatik ilgi ve sempati, sosyal yeti ve emosyonel yanıt) da alt boyutu ile incelenmiştir. Araştırmanın yöntemi, ilişkisel tarama modelidir. Tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olarak belirtilmiş olan kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak yapılan bu araştırmada örneklem, Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan yaşları 407 üniversite öğrenciden oluşturulmuştur. Bu öğrencilerin 82 kişisi önlisans, 282 kişisi lisans ve 43 kişisi ise yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Örneklemin cinsiyet dağılımı incelendiğinde ise 216 kadın ve 191 erkek öğrenci olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmada verilerini toplamak amacıyla ilk olarak katılımcıların kişisel bilgilerini elde etmek için Kişisel Bilgi Formu, romantik ilişkilere ilişkin psikolojik eğilimlerini değerlendirmek için Çok Boyutlu İlişki Ölçeği, empati düzeylerini belirlemek için Empati Ölçeği ve bağlanma stillerini ölçmek için de Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri online anket yöntemi ile toplanmış ve tamamlanmıştır. SPSS 24 programı kullanılarak, bahsedilen tüm ölçek ve yöntemlerle elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bu verilerin analizi süresince, ilk olarak betimsel istatistik ve normallik testleri yapılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği bulgulandıktan sonra araştırmada ele alınan demografik değişkenler ile farklılıkların incelenmesi amacı güdülerek, bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmış, ve ölçekler arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin yönünün analizini yapabilmek ve gücünü yordayabilmek için de Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda empati ölçeği ile alt boyut toplam puanı ile çok boyutlu ilişki ölçeği'nin ilişkide kendine güven, ilişki girişkenliği, ilişki korkusu/kaygısı, dışsal ilişki kontrolü, içsel ilişki kontrolü ve korkusu/kaygısı alt boyutları toplam puanı arasında negatif yönde zayıf bir ilişkisi olduğu bulgulanırken, ilişki korkusu/kaygısı alt boyut toplam puanı arasında anlamlı pozitif yönde zayıf bir ilişkisi olduğu bulgulanmıştır. Elde edilen bulgular literatürdeki araştırmalar ile karşılaştırılarak literatür desteği ile tartışma bölümünde detaylı olarak tartışılmış ve öneriler kısmına araştırmanın son kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, the aim is to investigate the existence and the strength of the relationship between romantic relationships, attachment styles and empathy dec of university students. For this purpose, the relationship between attachment, childhood attachment styles and empathy levels in the close romantic relationships of university students were examined. Close relationships with the concept of a romantic relationship in our study, taken up in various psychological tendencies (a high level of relationship, focus, relationship satisfaction, relationship, fear/anxiety, the impression of the relationship, the relationship self-confidence in external control, the relationship relationship relationship extroversion and intrinsic control) and the purpose of the research sub-objective and hypotheses have been established. The attachment styles (secure, anxious and avoidant attachment) and the level of empathy (cognitive empathy, empathic interest and sympathy, social ability and emotional response), which are the variables discussed, were also examined with a sub-dimension. The method of the research is the relational screening model. The study consisted of a sample chosen by using the easy-to-use sampling method, which is one of the non-random sampling methods. The sample of the study was composed of 407 university students aged in various provinces of Turkey. Of these students, 82 people are pursuing an associate degree, 282 people are pursuing a bachelor's degree, and 43 people are pursuing a master's degree. When the gender distribution of the sample was examined, it was observed that there were 216 female and 191 male students. As the first research to obtain the personal information of the participants with the aim of collecting the data, personal information form, the multidimensional scale to assess psychological trends iliskilereiliski romantic relationship, empathy, and empathy to determine their level of attachment styles scale to measure the multi-dimensional attachment styles Scale was used. The data of this research were collected and completed using the online survey method. The data obtained were analyzed using the SPSS 24 program. In the analysis of the data, descriptive statistics and normality tests were performed first. The data showed a normal distribution in order to examine differences of demographic variables included in the study after found by Independent t test, one way analysis of variance (Anova) and the relationship between the direction and the strength of this relationship in order to yordayab scales, Pearson correlation analysis and regression analysis was applied. The total score for the scale as a result of research of empathy with the lower dimension with the multi-dimensional relationship in the relationship of the scale, self-confidence, assertiveness, relationship, relationship, fear/anxiety, external control the relationship, intrinsic control the relationship and fear/anxiety is a weak relationship between the total score of lower dimensions bulgulanir negative, while the relationship of the fear/anxiety sub-dimension were significant positive weak relationship between the total score should be. The findings obtained were then compared with the research in the existing literature and discussed with great detail in the discussion section with the support of the literature, and the recommendations section was added to the final part of the study.