Nüfuz pazarlamasının gösterişçi tüketim üzerine etkisi
The effect of influencer marketing on conspicuous consumption
- Tez No: 786695
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ESER GEGEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsanların alışveriş yaparken önem verdikleri ve dikkat ettikleri birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler arasında gösterişçi tüketim de yer almaktadır. Özellikle son yıllarda, gösterişçi tüketimin artış göstermesiyle birlikte, pazarlama stratejilerinde de bu konu giderek daha fazla önem kazanmıştır. İşte bu bağlamda, Nüfuz pazarlaması, markaların ürün ve hizmetlerinin satışını artırmak için, takipçisi yüksek olan ve markaların hedef kitlesiyle örtüşen kişileri kullandıkları bir pazarlama tekniğidir. Bu çalışmada, nüfuz pazarlamasının gösterişçi tüketim üzerinde olabilecek etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda sosyal medya mecralarında“Influencer”olarak karşımıza çıkan nüfuz pazarlamasının gösterişçi tüketim üzerine bir araştırma yapılacaktır. Bu amaçla çalışma 415 sosyal medya kullanıcısına online anket şeklinde uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler gösterişçi tüketim için CCO ölçeği kullanılmıştır. Analiz yapılırken IBM SPSS 26.0 paket programından faydalanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Nüfuz pazarlamasının gösterişçi tüketim üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bu etkinin diğer değişkenlerle olabilecek ilişkisi ise çeşitli sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Nüfuz pazarlamasının gösterişçi tüketim üzerinde etkisinin diğer değişkenlerden bağımsız olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, Nüfuz pazarlamasının tüketiciler üzerindeki etkisinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, nüfuz pazarlaması gösterişçi tüketim üzerine etkili bir pazarlama tekniğidir. Bu teknik, insanların tüketim alışkanlıklarını değiştirebilir ve daha fazla para harcama eğilimine sokabilir.
Özet (Çeviri)
There are many factors that people care about and pay attention to when shopping. Conspicuous consumption is among these factors. Especially in recent years, with the increase in conspicuous consumption, this issue has gained more and more importance in marketing strategies. In this context, Influencer marketing is a marketing technique in which brands use people who have a high following and match the target audience of the brands in order to increase the sales of their products and services. In this study, the effect of population marketing on conspicuous consumption was investigated. In our study, a research will be conducted on the conspicuous consumption of influence marketing, which appears as“Influencer”in Social Media channels. For this purpose, the study was applied to 415 social media users in the form of an online questionnaire. The data obtained in the study was used for conspicuous consumption, the CCO scale. While analyzing, IBM SPSS 26.0 package program was used. As a result of the study, it was found that population marketing has a significant effect on conspicuous consumption. The possible relationship of this effect with other variables has revealed various results. It shows that the effect of population marketing on conspicuous consumption is independent of other variables. These findings will help to better understand the impact of Population marketing on consumers. In conclusion, influence marketing is an effective marketing technique on conspicuous consumption. This technique can change people's consumption habits and tend to spend more money.