Sociological analysis of transformation of sacred spaces: A case study on Mersin/Ashab-i Kehf Cave
Kutsal mekânların dönüşümünün sosyolojik analizi: Mersin/Ashab-ı Kehf Mağarası üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 786747
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnsanlık tarihindeki önemli konumu nedeniyle tartışılması ve incelenmesi gereken bir kurum olan din, toplumsal dinamiklerin üretilmesi ve yeniden üretilmesi açısından önemlidir. Dinin performe edildiği mekanlardan olan kutsal mekanlar ise bu dinamiklerin ve ilişkilerin yeniden üretildiği sahalardandır. Kutsal mekanlar, aynı“mekân”kavramının kendisi gibi, kendinden menkul, fiziki bir yapı değildir. Bu mekanlar da ekonomik, siyasi ve toplumsal olarak üretilir, değişir ve dönüşür. Nasıl ortaya çıktığı, nasıl değiştiği, mekânın farklı dini gruplar tarafından paylaşılmasının mekânın tarihsel dönüşümünde nasıl bir etkiye sahip olduğu, hâkim dini grupların mekânın üretimi ve kullanımı üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu önem arz eder. Bu bağlamda, Tarsus Ashab-ı Kehf Mağarası ve yerleşkesi çevresinde gelişen dönüşümü inceleyen ve bir saha çalışmasına dayanan bu tez, farklı dini ve toplumsal gruplar arasındaki çekişmelerin kutsal mekânın dönüşümü üzerinden nasıl müzakere edildiğine odaklanmıştır. Seçilen mekânın Ortodoks İslam'ın yasakladığı halk kültürüne gömülü bazı dini pratiklerin uygulandığı bir türbe olması, çalışmanın özgün yanlarından birini ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Religion, an institution that needs to be discussed and analyzed due to its important position in human history, produces and reproduces social dynamics. Sacred spaces, which are among the places where religion is performed, are places where these dynamics and relations are reproduced. Just like the concept of“space”itself, sacred spaces are not self-exclusive, physical structures. They are produced, changed, and transformed economically, politically, and socially. How they emerge, how they change, how they are shared by different religious groups impacts the historical transformation of space, and how dominant religious groups impact the production and use of space are all important. In this context, this thesis, based on a field study that examines the transformation around the Tarsus Ashab-ı Kehf Cave and its compound, focuses on how controversions between different religious and social groups are negotiated through the transformation of a sacred space. The fact that the chosen site is a shrine where Orthodox Islam forbids some religious practices which are embedded folk culture will reveal one of the unique aspects of the study.